انگلیس با رشد اقتصادی صفر در آستانه رکود قرار گرفت

طبق آمار‌های رسمی رشد اقتصادی انگلیس در فاصله جولای تا سپتامبر در محدوده صفر بوده و در آستانه رکود اقتصادی قرار گرفته است.
کد خبر : ۱۵۷۱۴۳

به گزارش ایبنا، بر اساس آمار مقامات انگلیس این کشور از جولای تا سپتامبر سال جاری رشد اقتصادی تقریبا صفر را ثبت کرد و نگرانی‌ها درباره آینده اقتصاد این کشور را بیشتر کرد.

بر اساس این آمار‌ها که روز جمعه منتشر شد، تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه سوم سال جاری هیچ رشدی نداشت و کشور در آستانه ورود به رکود اقتصادی قرار گرفت.

اگرچه این آمار‌ها اندکی بهتر از پیش‌بینی‌های قبلی بود، اما همچنان اقتصاد این کشور در آستانه رکود قرار دارد. پیش از این پیش‌بینی شده بود که اقتصاد این کشور یک دهم درصد کاهش یابد.

برخی کارشناسان هم معتقدند که این وضعیت اقتصادی به حدی ضعیف نیست که تورم در کشور ایجاد کند و کشور را مجبور کند که نرخ دستمزد‌ها را سریعاً افزایش دهد؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود با وضعیت انگلیس بانک مرکزی کشور تا اواخر سال آینده قادر نخواهد بود نرخ بهره را در این کشور کاهش دهد. بانک انگلیس هم پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۴ هم صفر خواهد بود.

بر اساس این گزارش با وجود رشد اقتصادی پایین و احتمال رکود در این کشور بانک مرکزی نرخ بهره را در بیشترین میزان ۱۵ سال گذشته ثابت نگه داشته است، بانک مرکزی این اقدام را برای مقابله با تورم در این کشور انجام داده این در حالی است که وضعیت تورم اکنون سه برابر میزان هدفگذاری شده است.

پیش‌تر هدفگذاری شده بود نرخ تورم در انگلیس در محدوده ۲ درصد باقی بماند. بر اساس آمار‌ها میزان رشد بخش خدمات حدود یک دهم درصد، بخش صنعت در محدوده صفر و ساخت و ساز‌ها اندکی افزایش یافته است.

وزیر اقتصاد انگلیس اعلام کرده است که اگرچه تورم در این کشور عاملی برای رشد اقتصادی است، اما در وضعیت برنامه بودجه پیش‌رو برای طرح‌های اقتصادی کشور ما را با چالش مواجه خواهد کرد.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر