رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:

اختصاص سهام عدالت به ۶ میلیون مشمول جدید/ سود سهام عدالت در آذرماه پرداخت می‌شود

رئیس سازمان بورس هدف اصلی برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را انتقال اراده مالکیتی و رای سهامداران برشمرد.
کد خبر : ۱۵۷۷۶۷

به گزارش ایبنا؛ مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری خود با خبرنگاران در تشریح آخرین جزئیات مصوبه نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در شورای عالی بورس اظهار کرد: بحث سهام عدالت به دلیل این‌که از سال تخصیص با تصمیمات متناقضی همراه بود، قرار شد در شورای عالی بورس بررسی شود. از این رو، از ابتدای حضور در شورای عالی بورس تلاش شد به جمع‌بندی کاملی در خصوص برگزاری مجامع سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت دست یابیم.

 

وی افزود: هدف این است که در ۳۶شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی مجامع برگزار شود، اکنون بعد ۳ از سال مجامع می‌خواهد برگزار شود، گام‌های اولیه برای برگزاری مجامع برداشته خواهد شد. باید حضور حداکثری را برای مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت داشته باشیم. این مجامع ۵۵ میلیون نفر را درگیر خواهد کرد و کار بسیار سختی است.

 

هدف سازمان بورس

 

وی گفت: هدف سازمان بورس و اوراق بهادار این است تا اراده مالکیتی و رای سهامداران را منتقل کنیم، موضوعی که در سال‌های گذشته با ایراد‌های اساسی همراه بود.

 

عشقی با بیان این که تصمیم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از سال ۱۳۹۹ گرفته شد، اما به دلیل برخی ایراد‌ها از جمله دولتی بودن اشخاص هیئت مدیره این امر اجرا نشد و همین امر باعث متوقف شدن، مجامع شد، بیان کرد: انتخاب مدیران با این هدف که سهامداران حق مالکیت داشته باشند، از سال گذشته به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما به دلیل تعدد نظر‌ها در تیرماه به یک جمع‌بندی نهایی رسیدیم، اما از آنجا که بازهم این موضوع نیاز به اصلاح داشت، این بحث در جلسه آخر شورای عالی بورس مصوب شد.

رئیس سازمان بورس افزود: با توجه به این که شرکت‌های استانی نهاد مالی هستند باید مقررات شرکت‌های مالی رعایت شود. سهامداران می‌توانند به صورت مستقیم در مجامع حضور داشته باشند، مجامع هم به صورت حضوری و هم به صورت الکترونیکی است، اما رأی گیری بر اساس روند الکترونیکی است. در سال‌های گذشته مجامع تعاونی استانی با حضور تعداد کمی برگزار شده بود مثلاً برای شرکت سهامدار ۱۰۰ هزار نفری، ۱۰ نفر تصمیم گیری می‌کردند، اما اکنون باید ظرفیت به ۲۰ درصد برسد با این کار به این شرکت‌ها اجازه دادیم امین دارایی مردم در سهام عدالت باشند

 

مهم‌ترین مولفه‌های موفقیت

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، حضور حداکثری سهامداران عدالت در برگزاری مجامع استانی را از مهم‌ترین مولفه‌های موفقیت این مجامع ذکر کرد وافزود: برنامه‌هایی متعددی به منظور آگاه سازی سهامداران در نظر گرفته شده است.
وی با بیان این که سهام عدالت با توجه به جمعیت ۵۰ میلیونی و افزایش ۵ میلیون سهامدار جدید، در دست بررسی سازمان خصوصی‌سازی است، گفت: تحقق اهداف مورد نظر دراین باره نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف است.

 

نحوه تایید صلاحیت‌ها

 

عشقی بیان کرد: باتوجه به اینکه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نهاد مالی هستند، اعضای هیئت مدیره باید به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار برسند که در این راستا فراخوانی برای اعلام آمادگی متقاضیان منتشر خواهد شد


رای گیری الکترونیکی

 

به گفته وی، مجامع و رای گیری‌ها برای سهامدارانی که می‌توانند در مجامع شرکت‌های استانی به صورت مستقیم حضور یابند به صورت الکترونیکی خواهد بود و فرقی میان اشخاص حقیقی و حقوقی نخواهد بود. علاوه براین؛ اعلام حضور در مجمع نیازمند ثبت در سامانه سپرده گذاری مرکزی است و سهامداران می‌توانند تعاونی خود را به عنوان نماینده و بیان آراء خود اعلام کنند.

 

شرط ۲۰ درصدی

عشقی این نکته را هم متذکر شد: براساس تصمیمات گرفته شده برای اینکه مشکلی در روند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ایجاد نشود، با توجه به اینکه سهامداران عضو شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند در صورت عدم حضور رای به شرکت سرمایه گذار استانی می‌رسد، اما اگر شرکت‌های سرمایه گذاری استانی حضور ۲۰ درصد از اعضای هیئت مدیره یا سهامداران خود را داشته باشد، می‌توانند به عنوان نماینده حضور یابند.

 

بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید براین که به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی فرصت داده شده تا بتوانند نقش مهمی را در راستای حضور سهامداران ایفا کنند، توضیح داد: بعد از برگزاری مجامع باید صورت‌های مالی به طور مجدد بررسی و رئیس هیئت مدیره انتخاب شود. بعد از شکل گیری شرکت‌ها نیز باید کانون سهام عدالت از میان تمام استان‌ها تشکیل شود.

 

وی واگذاری مدیریت پرتفو‌ها به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی یا کانون سهام عدالت را هدف سازمان بورس و اوراق بهادار برشمرد و گفت: طرحی را در دستور کار داریم که هنوز به تصویب نرسیده، اما در تلاش هستیم پنج تا ۱۰ درصد از منابع در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قرار گیرد تا بتوانند در امور اقتصادی و زیرساختی در استان خود سرمایه گذاری کنند.

 

عشقی تاکید کرد: شرکت‌های تعاونی استانی شرایط دشواری را داشتند و دچار سر درگمی بودند و قصد دریافت سود از محل سهام عدالت را داشتند، اما به دلیل غیر قانونی بودن آن، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی می‌تواند مبلغی را برای تعاونی‌ها در نظر بگیرند تا آن‌ها بتوانند در راستای جلب مشارکت سهامداران اقداماتی را انجام دهند.

 

پرداخت سهام عدالت از آذر ماه

 

رییس سازمان بورس افزود: مرحله اول سود سهام عدالت آذر ماه پرداخت خواهد شد؛ برخی شرکت‌ها هنوز سود را واریز نکردند که موظف هستند در روزهای آتی این کار را انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آنان منتشر می‌شود. این سود در دو بخش واریز خواهد شد؛ بخش اول آذر ماه و بخش دوم پایان سال.

رئیس سازمان بورس همچنین با اعلام اینکه تخصیص سهام عدالت جدید به مشمولین به دولت و سازمان خصوصی سازی و مجلس مربوط می‌شود گفت: اقدامات اختصاص این سهام به مشمولین جدید که شامل ۶ میلیون نفر تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و ایثارگران هستند، در حال انجام است. اطلاعات دقیق‌تر را باید از سازمان خصوصی‌سازی باید پیگیری کرد.

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر