آیا بریکس در سال آینده میلادی از ارز خود رونمایی می‌کند؟

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند طراحی ارز بریکس بعید به نظر نمی‌رسد و مزایای آن در بحبوحه تحریم‌های غرب انکارناپذیر است.
کد خبر : ۱۵۸۳۵۲

به گزارش ایبنا، در طول سال گذشته، بحث‌های فراوانی درباره ارز بریکس صورت گرفته است. بریکس که متشکل از پنج کشور بود، در نشست سال ۲۰۲۳ میلادی، شش کشور دیگر را به عضویت پذیرفت. دلارزدایی از تجارت بین‌المللی، طرح ثابت این بلوک اقتصادی بوده است. اکنون، این سؤال وجود دارد که آیا در نشست سالانه این بلوک اقتصادی در سال آینده میلادی، ارز بریکس رونمایی می‌شود یا خیر.

ائتلاف اقتصادی بریکس، قطعاً پدیده‌ای جدید در بخش ژئوپلیتیک نیست؛ اما کشور‌های عضو این بلوک اقتصادی در سال ۲۰۲۳ میلادی به پیشرفت‌هایی جدید دست یافته‌اند و به موضوعی اساسی تبدیل شده‌اند. این کشور‌ها از راه طرح دلارزدایی و رواج آن در سراسر جهان، به صورت مستمر کوشیده‌اند به سوی جهانی چندقطبی حرکت کنند.

طراحی ارز بریکس بعید به نظر نمی‌رسد و مزایای آن در بحبوحه تحریم‌های غرب انکارناپذیر است.

در ماه اوت (مرداد، شهریور)، بلوک بریکس اعلام کرد که چنین ارزی گزینه‌های کشور‌های عضو این بلوک برای تسویه‌حساب‌های تجاری را افزایش و آسیب‌پذیری‌ها را کاهش می‌دهد؛ ضمن اینکه، مسیری روشن به دور از دلار در سراسر معاملات تجاری پدید می‌آوَرَد.

برچسب ها: بریکس ایران ارز
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر