29 آذر 1402 - 15:14

سقف پرداخت وام بدون گواهی مالیاتی افزایش یافت

سقف پرداخت وام بدون گواهی مالیاتی افزایش یافت
سقف اعطای تسهیلات بانکی بدون ارائه گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم افزایش یافت
کد خبر : ۱۵۸۴۶۹

به گزارش ایبنا، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد: سقف اعطای تسهیلات خرد به صاحبان اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) و اشخاص حقوقی بدون نیاز به"ارائه گواهی تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم" برای اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) از دو میلیارد ریال به ۵ میلیارد و هفتاد و پنج میلیون ریال و برای اشخاص حقوقی از ۵ میلیارد ریال به ۹ میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون ریال افزایش یافت.

 

 پیرو بخشنامه‌های منتهی به شماره ۳۰۷۱۸ ‏.۹۹ مورخ ۱۱ ‏.۰۲ ‏.۱۳۹۹ موضوع ابلاغ «ضوابط اجرایی تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم»، و با استناد به مصوبه جلسه مورخ ۲۱‏.۳‏.۱۴۰۲ هیأت محترم وزیران ابلاغی طی نامه شماره ۵۰۰۴۸‏. ت ۶۱۱۷۹ هـ مورخ ۲۴‏.۳‏.۱۴۰۲، اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از پنج میلیارد و هفتاد و پنج میلیون (۵، ۰۷۵، ۰۰۰، ۰۰۰) ریال و اشخاص حقوقی که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از نه میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون (۹، ۴۲۵، ۰۰۰، ۰۰۰) ریال دریافت نمایند، مشمول مقررات تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشند.

گفتنی است این تصمیم به دنبال افزایش سقف تسهیلات خرد طی دو سال اخیر در شبکه بانکی کشور و با هدف مساعدت و تسهیل فرآیند اخذ تسهیلات خرد توسط متقاضیان، با همکاری بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی اتخاذ شده است و به این ترتیب برای دریافت تسهیلات خرد از سوی اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) و اشخاص حقوقی تا سقف‌های اعلام شده در بخشنامه مذکور، نیازی به ارائه گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم به بانک نیست.

متن این بخشنامه به شرح ذیل می‌باشد:

پیرو بخشنامه‌های منتهی به شماره ۳۰۷۱۸ ‏.۹۹ مورخ ۱۱ ‏.۰۲ ‏.۱۳۹۹ موضوع ابلاغ «ضوابط اجرایی تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم»، با توافق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور، ارقام مندرج در ضوابط یاد شده به روز‌رسانی شد. بدین‌ترتیب ماده (۱) ضوابط یادشده به شرح زیر اصلاح می‌شود:

«ماده ۱‏- اعطای هرگونه تسهیلات ارزی و یا ریالی، توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی که از این پس به اختصار موسسه اعتباری نامیده می‌شوند، به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، برای اشخاص حقوقی از (۶۵) درصد سقف نصاب معاملات متوسط موضوع ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات – مصوب سال ۱۳۸۳ و بالاتر و برای اشخاص حقیقی از (۳۵) درصد سقف نصاب مذکور و بالاتر، ظرف مدت یک سال شمسی (از ابتدای فروردین ماه تا پایان اسفند ماه)، مشمول مقررات تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مذکور می‌باشد.

تبصره ‏- معادل ریالی تسهیلات ارزی اعطایی بر اساس نرخ مندرج در قرارداد، مبنای تعیین شمول یا عدم شمول تسهیلات مذکور به حکم تبصره یاد شده می‌باشد.»

بدین‌ترتیب و با استناد به مصوبه جلسه مورخ ۲۱‏.۳‏.۱۴۰۲ هیأت محترم وزیران ابلاغی طی نامه شماره ۵۰۰۴۸‏. ت ۶۱۱۷۹ هـ مورخ ۲۴‏.۳‏.۱۴۰۲، اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از پنج میلیارد و هفتاد و پنج میلیون (۵، ۰۷۵، ۰۰۰، ۰۰۰) ریال و اشخاص حقوقی که طی سال جاری، تسهیلات ارزی و یا ریالی کمتر از نه میلیارد و چهارصد و بیست و پنج میلیون (۹، ۴۲۵، ۰۰۰، ۰۰۰) ریال دریافت نمایند، مشمول مقررات تبصره یک ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشند.

با عنایت به مراتب یاد شده، ضمن ایفاد یک نسخه از اصلاحیه دستورالعمل مذکور به شرح پیوست، خواهشمند است دستور فرمایند مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳ ‏/۹۶ مورخ ۱۶ ‏/۵ ‏/۱۳۹۶ به تمامی واحد‌های ذیربط آن بانک ‏/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید. ‏

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر