30 آذر 1402 - 16:53
وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا:

پیش‌بینی افزایش تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا تا سقف ۲۰ میلیارد دلار

پس از امضای موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا میزان تجارت دو طرف به ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.
کد خبر : ۱۵۸۴۹۱

به گزارش ایبنا، آندری اسلپنف روز پنجشنبه در نشستی خبری با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در روز دوشنبه چهارم دی‌ماه ۱۴۰۲ (۲۵ دسامبر ۲۰۲۳) گفت: «ما با توافقنامه موقت موفق شدیم مبادلات دوجانبه با ایران را در طول سه سال دوبرابر افزایش دهیم و اکنون با امضای موافقتنامه دائم به طور منطقی می‌توانیم در کوتاه مدت در انتظار افزایش میزان تجارت دو کشور تا سقف ۲۰ میلیارد دلار در سال باشیم».

وی با اشاره به بازار بزرگ ایران، همسایگی با روسیه و نقش کلیدی ایران در کریدور حمل و نقل شمال-جنوب، امضای موافقتنامه تجارت آزاد دوجانبه با تهران را بسیار حائزاهمیت توصیف کرد. اسلپنف همچنین در ادامه افزود، این توافقنامه که برای اولین بار از سوی ایران امضا می‌شود، فرصتی استثنایی برای حضور کشور‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا در بازار این کشور فراهم می‌کند.

اسلپنف با توجه به عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، به برخی مشکلات در حوزه مسائل بانکی و پولی اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر سهم بزرگی از تجارت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارز‌های ملی انجام می‌شود و برخی کانال‌های مالی ایجاد شده‌اند، اما با افزایش میزان تجارت دوجانبه باید کارایی این کانال‌ها نیز بهبود یابد تا مشکلات در این زمینه به حداقل برسد».

به گفته اسلپنف، عدم توازن مناسب میان واردات به ایران و صادرات به روسیه یکی از مشکلاتی است که پس از امضای این توافقنامه به تدریج و با حضور بیشتر تجار ایرانی در روسیه حل خواهد شد. وی تاکید کرد، روسیه سهمیه بیشتری برای واردکنندگان ایرانی در نظر گرفته تا در نبود رقبای غربی که این کشور را ترک کرده‌اند، فرصت بیشتری برای تجارت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد، واردات گوشت طیور، میوه، آجیل، سبزیجات، محصولات کشاورزی، قطعات خودرو و الکترونیکی از ایران در دستور کار روسیه است.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر