۸۰۰۰ خودرو وارد کشور شد/ نصف خودروهای ترخیصی پلاک شده است

۸۰۰۰ خودرو وارد کشور شد  نصف خودروهای ترخیصی پلاک شده است
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ۸۰۰۰ دستگاه خودرو وارد کشور شده و خودرو‌های روی آب برند‌های معتبر در سامانه فروش عرضه خواهد شد.
کد خبر : ۱۵۸۷۱۸

به گزارش ایبنا، مهدی ضیغمی با اشاره به اینکه از اواخر سال گذشته حدود ۳۴ هزار نفر در سامانه مرتبط با فروش خودرو وارداتی ثبت نام کرده بودند که پس از مدتی تعدادی از این متقاضیان انصراف دادند، گفت: ۳۵۰۰ نفر از متقاضیان در این مدت از دریافت خودرو خارجی انصراف داده اند و مبالغ واریزی نیز به حساب آن‌ها عودت داده شده است.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، هم اکنون حدود ۲۲ هزار نفر در سامانه فروش خودرو وارداتی همچنان به عنوان متقاضی خرید این خودرو‌ها حضور دارند. حدودد ۷۵۰۰ متقاضی نیز به صورت قطعی خودروی واراتی خود را از طریق سامانه انتخاب کرده اند.

ماندگاری ۳۵۰۰ دستگاه خودرو در بنادر

وی افزود: تا کنون بیش از ۸۴۰۰ دستگاه خودرو از برند‌های مختلف در سامانه مذکور عرضه شده است. این درحالی است که در مجموع بیش از ۸۰۰۰ دستگاه خودرو وارد بنادر کشور شده است. همچنین باید تاکید کرد که از این تعداد حدود ۴۵۰۰ دستگاه خودرو نیز از گمرکات مختلف ترخیص شده است.

همراهی با واردکنندگان معتبر برای عرضه خودرو‌های روی آب در سامانه فروش

این مقام مسئول در واکنش به برخی حواشی در خصوص عدم تامین خودرو از سوی برخی واردکنندگان با وجود دریافت مجوز گفت: ثت سفارش، تخصیص و تامین ارز از مراحل اصلی پروسه واردات خوردو محسوب می‌شود، اما تا زمان عدم ورود خودرو به کشور عرضه‌ای روی سامانه فروش صورت نمی‌گیرد. بر این اساس تمامی عرضه‌ها متناسب با خودرو‌های موجود در بنادر و گمرکات است. این درحالی است که به تازگی در بخشی از این فرایند تسهیلاتی ارائه شده که خودرو‌های مرتبط با برند‌های معتبر که در مسیر دریایی ورود به کشور هستند نیز در سامانه فروش عرضه شود.

مسیر نسبتا طولانی شماره گذاری خودرو

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به برخی ابهامات در خصوص طولانی شدن مرحله شماره گذاری تاکید کرد، در این مرحله موضوعاتی مثل ارائه مجوز اسقاط، مجوز محیط زیست در حوزه رده انرژی و در نهایت بازدید فیزیکی بایستی طی شود. برخی واردکنندگان معتقدند این مرحله حداقل به یک ماه زمان نیاز دارد. این درحالی است که برای برخی واردکنندگان این مرحله طرف مدت دو هفته نیز به اتمام رسیده است.

چه تعداد خودرو پلاک شده است؟

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۰۰ دستگاه خودرو عمدتا متعلق به یکی از شرکت‌های اصلی واردکننده خودرو تا هفته گذشته پلاک شده است، گفت: به نظر میرسد حدود نیمی از خودرو‌های ترخیص شده از گمرکات، شماره گذاری و اصطلاحاً پلاک شده است.

ضیغمی همچنین با اشاره به اینکه هنوز مهلت قانونی اولیه تحویل خودرو به متقاضیان به پایان نرسیده است، در خصوص نحوه و شرایط نهایی تحویل این خودرو‌ها به افرادی که تکمیل وجه کرده اند اطلاع رسانی خواهد شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر