30 دی 1402 - 09:40
در گفت‌گو با ایبنا مطرح شد؛

مدیریت بازار طلا بر عهده بانک مرکزی است/ مهار سفته بازی با بخشنامه جدید

بانک مرکزی با الزام بانک‌ها به دریافت مجوز جهت انتشار گواهی سکه، به دنبال مدیریت بهتر و تعادل بخشی به بازار طلا و سکه کشور است.
کد خبر : ۱۵۸۷۹۷

باقر خادمی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به اینکه بانک مرکزی در بخشنامه‌ای دستور داده است که بانک‌ها نباید گواهی سپرده سکه را بدون مجوز این بانک منتشر کنند، گفت: هدف بانک مرکزی از این اقدام جلوگیری از سفته بازی در بازار طلا است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: قیمت طلا در کشور ما حباب زیادی دارد و بخشنامه جدید می‌تواند علاوه بر مهار سفته بازی، حباب سکه را نیز کمتر کند. در واقع بانک مرکزی با این اقدام و در کنار عرضه شمش در مرکز مبادله می‌تواند در کوتاه مدت جلوی رشد قیمت طلا را بگیرد تا حباب طلا تخلیه شود و در این شرایط بازار طلا و به تبع بازار ارز نیز به آرامش خواهد رسید.

وی تصریح کرد: چنانچه بنیان‌های اقتصاد ایران قوی شود و با ادامه کنترل نقدینگی شاهد کاهش تورم باشیم، موجب خواهد شد تا سرمایه از بازار‌های سفته بازی خارج و به سمت تولید حرکت کند، در این شرایط ارزش ذاتی طلا فارغ از انس جهانی رشد نخواهد کرد.

خادمی در پایان تاکید کرد: طبق قانون، مدیریت بازار طلا بر عهده بانک مرکزی است و بانک مرکزی با الزام بانک‌ها به دریافت مجوز جهت انتشار گواهی سکه، به دنبال مدیریت بهتر و تعادل بخشی به بازار طلا و سکه کشور است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر