رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق:

نگرانی برای تجارت ایران و عراق وجود ندارد/توقفی در مبادلات نداشتیم

نگرانی برای تجارت ایران و عراق وجود ندارد توقفی در مبادلات نداشتیم
سیاست‌های ارزی جدید دولت عراق تاثیری بر روند مبادلات ایران و عراق نخواهد گذاشت و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
کد خبر : ۱۵۹۰۲۴

به گزارش ایبنا، «یحیی آل اسحاق» اظهار داشت: دولت عراق برای ساماندهی به دینار و دلار سیاست‌هایی را با تمام کشور‌ها اعمال کرده و به دنبال ثابت نگه داشتن نرخ این دو ارز است؛ به این معنا که از دو نرخی شدن قیمت ارز‌ها جلوگیری کند.

وی افزود: تامین ارز کالا‌هایی که از کشور‌هایی مانند ایران و ترکیه به عراق وارد می‌شود با بانک مرکزی این کشور است که نرخ ۸۰۰ دلار معادل یک هزار و ۳۰۰ دینار محاسبه می‌شود، اما در برخی کشور‌ها مانند ایران که مورد تحریم‌های آمریکا قرار گرفته ایم محدودیت‌هایی در زمینه تبادل دلار وجود دارد.

آل اسحاق با اشاره به اینکه تجار دو کشور تاکنون برای انجام مبادلات خود از بازار آزاد استفاده می‌کردند، خاطرنشان کرد: برای ورود کالا به عراق، بازرگانان از طریق صرافی‌ها برای مبادله پولی استفاده و ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کردند و پرداخت‌ها انجام می‌شد.

وی تاکید کرد: اکنون با اعمال محدودیت‌های جدید نرخ دلار آزاد ۲۰ درصد گران‌تر از بانک مرکزی عراق خواهد بود و این روند موجب لطماتی به تجارت ایران می‌شود، زیرا محصولات ایرانی در بازار رقابتی گران‌تر محاسبه می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: بر همین اساس کشور‌هایی مانند ترکیه با بانک مرکزی عراق وارد مذاکره شدند تا با پرداخت با پول ملی کشور‌ها بتوانند مشکلات سیاست گذاری ارزی جدید را رفع کنند که تا حدودی موفقیت آمیز نیز بوده است.

وی با اشاره به مذاکرات بانک مرکزی ایران و عراق برای رفع مشکلات، اظهار داشت: نگرانی در این زمینه وجود ندارد، زیرا دو کشور به دنبال ساماندهی در این زمینه هستند، زیرا میزان تجارت به قدری افزایش یافته که رفع مشکلات در اولویت قرار دارد و توقفی در تجارت دو کشور به وجود نیامده است.

آل اسحاق تصریح کرد: روابط دو کشور به گونه‌ای است که در هشت ماهه نخست امسال مبادلات ایران و عراق افزایش ۳۴ درصدی را تجربه کرده است و دستیابی به آمار ۱۱ میلیارد دلاری تا پایان سال دور از انتظار نیست و حتی پیش بینی می‌شود که بتوانیم تجارت ۱۲ میلیارد دلاری را پشت سر بگذاریم.

به گفته وی، بانک مرکزی به طور مستقیم با مسئولان عراقی در ارتباط است و همانطور که این موضوع با کشور‌های دیگر رفع شده است، در رابطه با تجارت ایران نیز حل خواهد شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر