19 دی 1402 - 10:42
مدیرکل اداره نظام‌‎های پرداخت بانک مرکزی؛

۹ میلیون پایانه فعال، ۵۰ میلیون مشتری و ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در صنعت پرداخت ایران حضور دارند

در حال حاضر ۹ میلیون پایانه فعال تراکنش داریم که در آن‌ها۵۰ میلیون نفر با ۴۰۰ میلیون کارت بانکی تراکنش انجام می‌دهند.
کد خبر : ۱۵۹۱۴۴

به گزارش خبرنگار ایبنا، محمدرضا مانی یکتا، مدیرکل اداره نظام‌‎های پرداخت بانک مرکزی در نشست تخصصی دغدغه بازیگران زنجیره صنعت پرداخت که شرکت شاپرک در نهمین نمایشگاه تراکنش ایران میزبان آن بود، گفت: کشور ما در دنیا جزو ۵ کشور اول در گستردگی صنعت پرداخت هستیم و پرداخت الکترونیک انجام می‌دهیم و حجم معاملات اسکناس در ۱۰۰ همت باقی مانده است.

 

وی با اشاره به این که نسبت اسکناس به مسکوکات به ۲.۶ رسیده که در بعضی مواقع به ۱.۸ کاهش یافته است، گفت: این موضوع یک رکورد است و این موضوع نشان می‌دهد وابستگی به صنعت پرداخت بیشتر شده است. روزانه ۱۳۰ تا ۱۴۵ میلیون تراکنش پرداختی داریم که در پایان سال به ۲۰۰ میلیون هم می‌رسد.

 

مانی یکتا با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد تراکنش‌ها در جهان برخط است، گفت: اما در کشور ما ۱۰۰ درصد به صورت آنلاین است. در حال حاضر ۹ میلیون پایانه فعال تراکنش داریم که در آن‌ها ۵۰ میلیون نفر با ۴۰۰ میلیون کارت بانکی تراکنش انجام می‌دهند.

 

مدیرکل اداره نظام‌‎های پرداخت بانک مرکزی بیان داشت: صنعت پرداخت کشور فضای بسیار پیچیده‌ای دارد و ما فرصت به‌روزرسانی نداشتیم. در تمام دنیا ۱۰۰ درصد هزینه تراکنش را پذیرنده تقبل می‌کند که عدد قابل ملاحظه‌ای است، اما در ایران با اصلاحاتی که در تیر ماه صورت گرفت ۵۰ درصد توسط پذیرنده صورت می‌گیرد و ۵۰ درصد دیگر متعلق به بانک است. این موضوع نشان می‌دهد که ما فاصله زیادی با نرم‌های جهانی داریم.

 

وی اضافه کرد: هر تصمیم و هر اصلاحی در این صنعت باید با دقت بالا صورت گیرد، چرا که ممکن است اثرات شدیدی در کشور داشته باشد. همه بر این باور هستند که اقتصاد این صنعت ناتراز است و بسیاری از مشکلات این صنعت ناشی از همین ناترازی اقتصادی است، مشکلاتی مانند قاچاق پز، تخلفات پی اس پی‌ها و ... ناشی از این ناترازی است. این ناترازی می‌توانست ارائه خدمات را با چالش‌های جدی مواجه کند، در این شرایط برخی‌ها پیشنهاد ارایه کارت هوشمند mv را داده‌اند، در این زمینه ۷۰ درصد کارت‌های صادره قابلیت دارد تا فضای پذیرندگی را اجرایی کنند تا پروژه کهربا عملیاتی شود.

مانی یکتا اظهار کرد: در این زمینه رگولاتور فشار می‌آورد تا توسعه پرداخت با قدرت ادامه یابد، اما متاسفانه در طول ۵ سال گذشته ابزار جدید به صنعت پرداخت اضافه نشده است.

مدیرکل اداره نظام‌‎های پرداخت بانک مرکزی در ادامه گفت: در این حوزه بازاریابی نامتعارف صورت گرفته تا پذیرندگان را به طرف خود جذب کنند.

وی در پایان گفت: ره‌نگاشت بانک مرکزی نکات اصلاح کلان صنعت پرداخت را مشخص کرده است و در این زمینه ریل گذاری کرده است، در این ره‌نگاشت به دنبال ورود شرکت‌های جدید به صنعت پرداخت هستیم.

 

 

 

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر