تجارت چین و روسیه به ۲۴۰ میلیارد دلار صعود کرد

داده‌های گمرک چین نشان داد تجارت دو جانبه چین با روسیه در سال ۲۰۲۳، به ۲۴۰ میلیارد دلار رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند.
کد خبر : ۱۵۹۲۸۸

به گزارش ایبنا، چین که یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان است، به عنوان راه نجات اقتصادی بزرگ برای روسیه ظاهر شده که صادرکننده بزرگ انرژی است و در حال حاضر، بر سر جنگ اوکراین، تحت تحریم‌های غرب قرار دارد. با خروج برند‌های اروپایی و آمریکایی از بازار روسیه، مسکو همچنین خرید کالا‌های چینی از خودرو گرفته تا تلفن‌های هوشمند را افزایش داده است.

بنا بر داده‌های اداره کل گمرک چین، تجارت چین و روسیه به دلار، به ۲۴۰.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رسید که نسبت به سال ۲۰۲۲، افزایش ۲۶.۳ درصدی داشته است.

داده‌های گمرکی نشان می‌دهد که محموله‌های چینی به روسیه، در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال پیش از آن، ۴۶.۹ درصد افزایش یافت و در مقایسه با سال ۲۰۲۱ که هنوز جنگ روسیه و اوکراین آغاز نشده بود، ۶۴.۲ درصد افزایش داشت.

واردات چین از روسیه در سال میلادی گذشته، ۱۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است. خبرگزاری‌های دولتی روسیه به نقل از الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، در اواخر دسامبر اعلام کردند که نیمی از صادرات نفت روسیه در سال ۲۰۲۳ به چین ارسال شده است.

گمرک چین اطلاعات واردات نفت از روسیه در ماه دسامبر را منتشر نکرد.

سران و مقامات هر دو کشور در سال میلادی گذشته مذاکرات دوجانبه متعددی را برگزار کردند و از شراکت بدون محدودیت خود استقبال کردند.

ژانگ هانهویی، سفیر چین در روسیه، در ۱۹ دسامبر به خبرگزاری دولتی روسیه ریا گفت: پکن قصد دارد همکاری‌های انرژی با روسیه را در تمام مراحل تولید گسترش دهد.

در حالی که روسیه در بحبوحه تحریم‌های غرب، پرداخت‌های یوان چین را برای واردات افزایش می‌دهد، چین هم استفاده از یوان را برای خرید کالا‌های روسیه افزایش داده است.

بر اساس گزارش رویترز، داده‌های گمرک چین نشان داد که ارزش تجارت دو جانبه بین چین و روسیه در سال گذشته، به ۱.۶۹ تریلیون یوان (۲۳۵.۹۰ میلیارد دلار) رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۲.۷ درصد افزایش داشت.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر