آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی تقاضا برای نفت در ۲۰۲۴ را افزایش داد

آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی تقاضا برای نفت در ۲۰۲۴ را افزایش داد
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد مصرف جهانی نفت ۱.۲۴ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد.
کد خبر : ۱۵۹۵۱۸

به گزارش خبرگزاری ایبنا؛ به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی باز هم پیش بینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در ۲۰۲۴ را افزایش داده، اما رقم آن هنوز هم پایین‌تر از تخمین‌های اوپک است. این آژانس شرایط بازار را به خاطر رشد تولید کشور‌های غیر عضو اوپک خوشبینانه توصیف می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی و اوپک طی سال‌های اخیر همواره در مورد مسائلی مانند تقاضای نفت در آینده اختلاف داشته‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد تقاضا برای نفت در ۲۰۳۰ به اوج برسد و به سمت سوخت‌های پاک‌تر پیش برود. اما اوپک این پیش‌بینی را رد می‌کند.

این آژانس که به کشور‌های صنعتی مشاوره می‌دهد در روز پنجشنبه اعلام کرد انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت ۱.۲۴ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۴ افزایش یابد. اوپک این رقم را ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی می‌کند.

در شرایطی که درگیری‌ها در خاورمیانه نگرانی در مورد عرضه نفت را افزایش داده، آژانس بین المللی انرژی عقیده دارد شرایط عرضه نفت در ۲۰۲۴ خوب است و در صورت برداشته شدن کاهش تولید اوپک و متحدانش، بازار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی با مازاد عرضه مواجه خواهد بود.

به نظر می‌رسد افزایش ۱۸۰ هزار بشکه‌ای پیش بینی رشد تقاضا توسط آژانس بین الملل انرژی نتیجه رشد اقتصاد جهانی و کاهش قیمت نفت در سه ماهه پایانی ۲۰۲۳ و همچنین گسترش بخش پتروشیمی چین باشد.

بازار نفت در شرایطی سال ۲۰۲۴ را آغاز کرد که بی‌ثباتی در زمینه تقاضا تاثیر دور جدید کاهش تولید اوپک و متحدانش را در بحبوحه تنش‌های خاورمیانه خنثی کرد.

این پیش‌بینی آژانس قیمت نفت برنت را در روز پنجشنبه افزایش داده و به حدود ۷۸ دلار در هر بشکه رساند.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین انتظار دارد عرضه جهانی نفت در سال جاری میلادی ۱.۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به رکورد جدید ۱۰۳.۵ میلیون بشکه در روز برسد که نتیجه افزایش تولید آمریکا، برزیل، گویان و کانادا خواهد بود.

از نظر این آژانس، افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی در خاورمیانه که تامین کننده یک سوم تجارت جهانی نفت است، بازار‌ها را مختل می‌کند.

حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ توسط یمن در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی و ائتلاف ساختگی آمریکا، جریان تجارت بین اروپا و آسیا را آهسته کرده است.

منبع: تسنیم 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر