05 بهمن 1402 - 10:28
معاون سازمان تات؛

تولید محصولات کشور در بخش کشاورزی به ۱۲۵ میلیون تن رسیده است

کل تولیدات بخش کشاورزی در کشور از ۲۵ میلیون تن اول انقلاب اکنون به بیش از ۱۲۵ میلیون تن ‌افزایش یافته است.
کد خبر : ۱۵۹۷۰۱

به گزارش ایبنا، محمدمهدی قاسمی؛ رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهادکشاورزی، اظهار کرد: افزایش تولیدات بخش کشاورزی در حالی رقم خورده است که تغییرات اقلیمی با کاهش بارندگی‌ها به نفع این بخش نبوده و تنها کشت در سطح ۴۰ درصد اراضی انجام شده است.

وی تاکید کرد: تمام دستاورد‌ها در این بخش طی این سال‌ها مرهون تلاش و کار جهادی است که سبب گردیده کشور که زمانی وارد کننده برخی فرآورده‌ها و محصولات نظیر مرغ و پنیر بود امروز به صادر کننده این بخش تبدیل شود.

معاون سازمان تات و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهادکشاورزی بر اهمیت آموزش و ترویج تاکید کرد و افزود:با توجه به اینکه مردمی‌سازی آموزش و ترویج نقش مهمی در رشد تولید در بخش کشاورزی دارد وزیر جهاد کشاورزی بر این مهم تاکید ویژه دارد.

قاسمی، کمبود دانش و آگاهی، تکنولوژی و فن آوری و سرمایه را از مهمترین چالش‌ها بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های این وزارت در کنار افزایش دانش و آگاهی تمامی مراحل کاشت تا برداشت محصولات کشاورزی به کشاورزان استفاده از ظرفیت بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به فعالان این بخش است تا با سرمایه لازم به فعالیت مشغول باشند.

قاسمی تاکید کرد: در بخش کشاورزی محدودیت منابع، سرمایه در گردش برای بهره‌برداران وجود دارد، اما با نفوذ دانش می‌توان اثر این دو محدودیت را کم کرده و بهره وری بخش کشاورزی را بیش از پیش تقویت کرد.

معاون سازمان تات و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهادکشاورزی الگوی کشت را یک اقدام فرآیندی شامل استفاده از منابع آب در دسترس، شرایط اقلیم و خاک و سیاست‌‎گذاری دولت عنوان و تصریح کرد: مهمترین ماموریت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است که بهره گیری از الگوی کشت با توجه به شرایط آب و هوایی، تغییرات اقلیم و محدودیت منابع آبی در کشور به عنوان یکی از مهمترین الزامات مورد توجه قرار گرفته است.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر