خرید مسکن ایرانیان از ترکیه به حداقل رسید

تب خرید مسکن ایرانیان در ترکیه با قوانین سختگیرانه، تورم بالا و چشم انداز ضعیف اقتصادی این کشور به کمترین سطح از سال ۲۰۱۸ رسید.
کد خبر : ۱۶۰۲۹۵

به گزارش ایبنا، طی سه سال به ارزش ۷ میلیارد دلار ارز از کشور برای خرید مسکن از ترکیه خارج شده است، ایرانی‌ها هر سال ۳۰۰۰ واحد از ترکیه مسکن خریدند.

اما طبق داده‌های مرکز آمار ترکیه سرعت خرید مسکن در این کشور کندتر شده است، طبق این آمار میزان خرید ایرانی‌ها نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد و نسبت به سال ۲۰۲۱، ۵۸ درصد افت داشته است.

ایرانی‌ها در سال ۲۰۲۳ تعداد ۴ هزار و ۲۷۲ فقره خانه از ترکیه خریدند. در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۳ هم به ترتیب ۲۳۵، ۲۳۴ و ۲۰۵ فقره خانه خریدند که کمترین مقدار از سال ۲۰۱۸ تاکنون است.

از سال ۲۰۱۷ شهروندان عراقی، ایرانی، سعودی، کویتی، روسی و افغانستانی به ترتیب ۵ کشوری بودند که در ترکیه بیشترین ملک را خریداری کرده‌اند.

نبود شغل مناسب، شرایط اقتصادی نامساعد، سقوط ارزش لیر، تورم بیش از ۶۰ درصد، تغییر قوانین خرید مسکن برای خارجی‌ها و افزایش مبلغ خرید ملک به منظور دریافت اقامت در این کشور از دلایل افول تمایل روس‌ها، ایرانی‌ها و عراقی‌ها برای خرید مسکن در ترکیه است.

حداقل مبلغ خرید ملک در ترکیه برای دریافت اقامت ۴۰۰ هزار دلار است؛ در حالی که دو سال قبل این رقم ۲۵۰ هزار دلار بود. هم‌اکنون تهیه یک واحد مسکونی برای ایرانی‌ها به منظور دریافت اقامت در ترکیه ۲۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر