24 بهمن 1402 - 15:30

برنامه‌ریزی برای حل مشکلات صندوق‌های بازنشستگی/ دغدغه دولت معیشت بازنشستگان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: صندوق‌های بازنشستگی پناهگاه جامعه هدف ما یعنی بازنشستگان محسوب می شوند.
کد خبر : ۱۶۰۳۸۹

به گزارش ایبنا، «سید صولت مرتضوی» در آبین رونمایی از خدمات نوین و دستاورد‌های ارزش آفرین صندوق بازنشستگی کشوری، اظهار کرد: صندوق‌های بازنشستگی پناهگاه جامعه هدف ما یعنی بازنشستگان است. انسان‌های توانمندی که با سرپنجه تدبیر و تراوش قلم و ایده‌پردازی که انجام می‌دهند با سال‌ها تلاش، موی سفید را به نقد جوانی خریداری کردند و اکنون چشم امیدشان به صندوق‌های بازنشستگی است.

وی افزود: نه در کشور ما بلکه در اغلب کشور‌ها از مشکلات فراروی دولت‌ها، مشکلات صندوق‌های بازنشستگی است، مخصوصاً در کشور ما که در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی‌ها و مطالبات انباشته‌ای را فراروی صندوق‌های بازنشستگی و دولت قرار گرفت.

افزایش ۱۲۶ درصد بودجه جاری کشور در سال پایانی دولت دوازدهم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر نگاهی به بودجه دهه ۹۰ داشته باشیم به درستی درخواهیم یافت که اساساً مدل افزایش سنواتی بودجه کشور حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است، اما در سال پایانی دولت دوازدهم مجموعه بودجه جاری کشور بالغ به ۱۲۶ درصد افزایش یافت.

مرتضوی ادامه داد: در هفت ماهه سال ۱۴۰۰ که دولت سیزدهم تصدی کشور را بر عهده‌دار گرفت با کسری شدید بودجه مواجه بودیم که در ۲ حوزه کسری بودجه بسیار گسترده‌تر بود که یکی حوزه صندوق‌های بازنشستگی بود. اولاً صندوق‌های کشوری و لشگری ما نزدیک به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری منابع داشتند، البته در لایحه بودجه نیز اساساً به شکل صوری پیش‌بینی‌هایی انجام شده بود.

وی تاکید کرد: این در حالی است که صادرات نفتی و غیرنفتی ما با چالش‌هایی مواجه بود. مجموعه صادرات نفت ما کاهش یافته بود و هزینه‌های تعریف شده از کنار درآمد‌های نفتی بالغ بر صادرات روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه بود و کسری ۴۰۰ همتی داشتیم. علاوه بر آن با بدهی‌های انباشته مواجه بودیم.

۵۰۰ همت بدهی انباشته شده صندوق بازنشستگی کشور بود

وزیر کار بیان کرد: نزدیک به ۵۰۰ همت بدهی انباشته شده صندوق بازنشستگی کشور بود. بدهی صندوق تامین اجتماعی به بانک‌ها این صندوق را به مجموعه ابر بدهکاران تبدیل کرده بود.

مرتضوی تصریح کرد: وقتی دولت سیزدهم روی کار آمد و با عزم خود، بخشی از منابع مسدود شده را آزاد کرد، صادرات غیرنفتی را افزایش داد، میزان صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی رو به افزایش رفت و اکنون بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌شود و اگر چه با دشواری است، اما منابع آن بازمی‌گردد.

وی گفت: کار‌های زیادی در دولت سیزدهم در حوزه بازنشستگان انجام شده، اما در مواجهه با این عزیزان ما عرق شرم می‌ریزیم. امروز بالغ بر ۶ هزار بنگاه بزرگ و کوچک تعطیل و نیمه‌تعطیل به بهره‌برداری رسیدند. بازتعریف تولید و ایجاد زنجیره ارزش در چرخه تولید یکی از امورات مهم دولت در بخش خصوصی، شبه خصوصی و دولتی است.

ماهانه ۲۲ همت برای حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: با افتخار بگویم در آینده گزارش ما از رشد شرکت‌های تعاون در سالی که مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید نامگذاری کرده‌اند، گزارش آبرومندانه‌ای خواهد بود.

مرتضوی خاطرنشان کرد: البته این‌ها کفایت نمی‌کنند و باید تلاش بیشتری کرد. ماهانه بیشتر از ۲۲ همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان پرداخت می‌شود. تقریباً می‌توان گفت از این مبلغ ۲.۵ همت را از محل منابع عمومی تامین می‌کنیم، در حالی که کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده می‌شد و امروز و اکنون نجوای رونق اقتصادی را در این صندوق سر می‌دادیم.

دولت سیزدهم دغدغه معیشت بازنشستگان را دارد

وی تاکید کرد: معدل بین ۱۱ تا ۲۱ همت سود صندوق در سال ۱۴۰۱ است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود. سالانه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری و بیمه و بیمه تکمیلی پرداخت شود. حلقه مفقوده این است که نتوانستیم بهره‌وری را افزایش دهیم. در ۲ سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد تلاش‌های فراروانی صورت گرفته است. تعداد قابل توجهی طرح جدید به بهره‌برداری رسیده است، زنجیره ارزش تعریف شده و حلقه‌های مفقوده در حال پیدا شدن است برای اینکه ما به بهره‌وری مناسب برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گرچه کل سرمایه صندوق بازنشستگی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد است و اگر امروز تبدیل به نقدینگی شوند قادر به پاسخگویی پرداخت‌های یک ساله نیز نخواهند بود، اما امیدواریم بتوانیم در هر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد از کسورات خود از خزانه عمومی کمتر کنیم و با سرمایه‌گذاری مناسب مشکلات بازنشستگان عزیز کم کنیم. ما بازنشستگان را نعمت می‌دانیم و دولت سیزدهم دغدغه معیشت آن‌ها را دارد.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر