21 خرداد 1403 - 09:45
تحلیلگر مسائل ارزی در گفتگو با ایبنا مطرح کرد؛

هدایت سرمایه‌های مردم به سمت تولید با ابزارهای مبتنی بر ارز و طلای مرکز مبادله

هدایت سرمایه‌های مردم به سمت تولید با ابزارهای مبتنی بر ارز و طلای مرکز مبادله
کارشناس اقتصادی گفت: با ابزار‌های مبتنی بر ارز و طلا دغدغه سرمایه‌گذاری مردم از بین می‌رود و سرمایه‌ها به بخش مولد منتقل می‌شود.
کد خبر : ۱۶۱۳۵۶

مسعود توکلی؛ تحلیلگر مسائل ارزی در گفتگو با خبرنگار ایبنا گفت: اگر ابزار‌های مالی مبتنی بر ارز و طلا را بیشتر کنیم، موجب می‌شود تا دغدغه‌های سرمایه گذار از بین برود.


این کارشناس بازار ارز بیان داشت: حدود یک سال است از راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا می‌گذرد و در حال حاضر تقریبا کسی وجود ندارد که به اهمیت این مرکز اذعان نداشته باشد.


این تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: در گذشته بازار متشکل را داشتیم، اما در این بازار طلا وجود نداشت که در ادامه طلا نیز به مرکز مبادله اضافه شد و در ادامه مبادلات اسکناس و حواله ارز نیز تقویت شد.


وی اضافه کرد: قرار بود کل حواله‌ها با فرایند بازار در مرکز مبادله قیمت گذاری شود، اما هنوز این موضوع محقق نشده و همچنان با فرایند نیما ارز تخصیص می‌یابد.


توکلی تاکید کرد: نظم دادن به بخش سوم مقررات ارزی که مختص ارز خدماتی است، مورد بازبینی قرار گرفت و تکلیف آن به مرکز مبادله واگذار شد و این مرکز بخش قابل توجهی از ارز خدماتی را به خوبی پوشش داد.


وی اضافه کرد: در ماه‌های اخیر نیز شاهد معامله انواع طلا مانند شمش و انواع سکه طلا در مرکز مبادله بودیم و مردم از این موضوع استقبال کرده‌اند.


توکلی با اشاره به این که مرکز مبادله برای کشور یک ضرورت بود، گفت: نیاز است شفافیت مرکز مبادله تقویت شود تا واردکنندگان تصمیم‌های بهتری اتخاذ کنند. همچنین یک اطمینان خاطری در بین تولیدکنندگان به وجود آمده است که بانک مرکزی به تعهد خود که تامین ارز تقاضاهای واقعی اقتصاد است عمل می‌کند و این موضوع برای مردم ملموس شده است که هر کسی تقاضای واقعی ارزی دارد به تقاضایش پاسخ داده می‌شود.


این کارشناس بازار ارز با اشاره به اهمیت ابزار‌های مبتنی بر ارز و طلا گفت: در حوزه طلا یک بخشی از تقاضای مردم مربوط به سرمایه گذاری است، مردم دوست دارند دارایی‌های خود را حداقل به اندازه تورم حفظ کنند، بنابراین عده‌ای علاقه‌مند هستند در طلا و ارز سرمایه گذاری کنند، در نتیجه مردم به سمت بازار ارز و طلا سوق پیدا می‌کنند که تقاضا را برای فیزیک طلا و فیزیک ارز افزایش می‌دهد.

 

این تحلیل گر اقتصادی بیان کرد: اگر ما ابزار‌های مالی مبتنی بر ارز و طلا را بیشتر کنیم، موجب می‌شود تا دغدغه‌های سرمایه‌گذار از بین برود. از طرف دیگر ریال‌هایی که توسط بانک مرکزی جمع‌آوری شده است به بخش مولد منتقل می‌شود. در این شرایط به جای این که در فیزیک طلا و ارز که کاملا غیرمولد هستند و آسیب‌های زیادی به اقتصاد وارد خواهد کرد سرمایه گذاری شود، این سرمایه‌ها می‌تواند وارد بازار‌های مولد شود و ارزش افزوده بیشتری برای اقتصاد ایجاد کند.


گواهی سپرده خاص «هنر حوزه اقتصاد» برای هدایت منابع به تولید


توکلی با اشاره به اهمیت انتشار گواهی سپرده خاص در سال گذشته گفت: مردم به دنبال این موضوع هستند در جایی سرمایه گذاری کنند تا اثر تورم (یا اثر کاهش ارزش ریال بر سرمایه‌های خود) را از بین ببرند، لذا این اوراقی که حداقل نزدیک به تورم بازدهی دارد، موجب می‌شود تا مردم ریال خود را در آنجا سرمایه گذاری کنند.


این کارشناس بازار‌های مالی ابراز کرد: عده‌ای عنوان می‌کنند که نرخ ۳۰ درصدی بالا است، این در حالی است که نرخ تورم در زمان انتشار حدود ۴۰ درصد بود و سود این اوراق همچنان از تورم ۱۰ درصد عقب‌تر بود.


این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: هنر حوزه اقتصاد این است که نقدینگی‌هایی که از این طریق به وجود می‌آید را به سمت اقتصاد مولد هدایت کند. اگر این کار صورت نگیرد مطمئناً آفت مضاعفی را به حوزه اقتصاد وارد خواهد کرد. یعنی اگر اقتصاد نتواند نقدینگی که در یک سال جمع شده است را مدیریت و به تولید هدایت کند، یقینا ضرر کرده و موجب آفت مضاعف خواهد شد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر