14 ارديبهشت 1403 - 18:56
در گفتگو با ایبنا تأکید شد؛

خطرات ورود سرمایه به بازار ارز در شرایط التهاب/ مردم مراقب باشند

خطرات ورود سرمایه به بازار ارز  در شرایط التهاب  مردم مراقب باشند
به گفته یک کارشناس، تا زمانی که عوامل بنیادی تغییری نکرده و عامل اقتصادی دلیل افزایش ارز نیست؛ نباید با هیجانات بازار همراه شد.
کد خبر : ۱۶۲۳۲۵

رامین پولادرگ؛ عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص کاهش تدریجی نوسانات نرخ ارز به عدم در دام افتادن نوسان سازان و دلالانی که در این فضا به دنبال بهره برداری حداکثری به نفع خود هستند اشاره کرد و گفت: در هنگامه تنش های سیاسی و منطقه ای در تمام دنیا همه بازارها به اتفاقات رخ داده واکنش های جدی و سریعی نشان می دهند؛ اما بدین معنا نیست که مردم و دارندگان سرمایه با این موج همراه شوند و سرمایه خود را وارد فضایی کنند که متاثر از فضای واقعی اقتصاد نیست.

وی در این باره خاطر نشان کرد: در فضای التهابی سیاسی اخیر شاهد افزایش نرخ ارز بودیم، این موضوع زمینه ای برای دلالی و بازارسازی عده ای شد که علاقمند به ایجاد تشنج در بازار و نرخ ارز هستند؛ در حالی که مردم شاهد بودند هیچ مولفه اقتصادی عامل افزایش نرخ ارز نبود.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: کاهش تنش ها و نمایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه و در عرصه بین الملل زمینه بازگشت آرامش به بازارها از جمله بازار ارز را فراهم ساخت. آنچه در بازار طلا طی هفته های گذشته به وقوع پیوست و نرخ طلا را افزایش داد ناشی از مسائل مختلف در اقتصاد جهانی است که ربطی به اقتصاد ایران ندارد.

پولادرگ در این باره توضیح داد: مساله حائز اهمیت این است که فعالان اقتصادی و دارندگان سرمایه نباید از فضای تنش آلودی که به افزایش موقتی نرخ ارز دامن می زند نگران شوند یا سرمایه ها را راهی بازار ارز کنند؛ چرا که دامن زدن به افزایش تقاضا افتادن در مسیری است که سفته بازان دراین بازار به نفع بالا بردن نرخ ارز و کسب سود بیشتر خود دنبال می کنند.

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق در ادامه بحث توضیح داد: خوشبختانه بانک مرکزی از ابزارهای مختلفی برای کاهش نوسانات در بازار ارز استفاده کرد ضمن اینکه بانک مرکزی و دولت همزمان برای بازگشت آرامش به بازار ارز و به تبع آن اقتصاد کشور تمهیدات قابل توجهی را در دستور کار قرار دادند؛ به این دلیل شاهد عقب نشینی نرخ ارز از قیمت های روزهای گذشته و فروکش کردن هیجانی بودیم که در روزهای اخیر به وقوع پیوسته بود.

وی توضیح داد: تا زمانی که عوامل بنیادین بازار و اقتصاد دستخوش تغییراتی نشده و عامل اقتصادی زمینه ساز افزایش نرخ ارز نشده نباید با هیجانات بازار همراه شد و در دام سوداگران ارز افتاد ؛ چرا که پیداست با کاهش تنش های سیاسی و منطقه ای نرخ ارز به صورت تدریجی سیر نزولی قیمت را شاهد خواهد بود.

نویسنده: میلاد شکری
برچسب ها: ارز بازار ارز
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر