04 ارديبهشت 1403 - 17:27

سوئیس ۳۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های روسیه را آزاد کرد

سوئیس ۳۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های روسیه را آزاد کرد
دبیرخانه امور اقتصادی سوئیس اعلام کرد که این کشور ۲۹۰ میلیون فرانک (حدود ۳۱۸ میلیون دلار) از دارایی‌های روسیه را آزاد کرده است.
کد خبر : ۱۶۲۵۲۸

به گزارش ایبنا به نقل از خبرگزاری تاس، دبیرخانه امور اقتصادی سوئیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات این کشور به دلیل لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه تعدادی از افراد و همچنین پس از روشن شدن منشأ برخی از منابع مالی، دارایی‌های مرتبط با روسیه را به مبلغ ۲۹۰ میلیون فرانک سوئیس (حدود ۳۱۸ میلیون دلار) در سال ۲۰۲۳ آزاد کردند.

در این بیانیه آمده است: دارایی‌هایی به ارزش ۱۴۰ میلیون فرانک سوئیس (حدود ۱۵۳ میلیون دلار) که قبلاً به عنوان یک اقدام احتیاطی بلوکه شده بود، پس از بررسی‌های بیشتر نشان داد که الزامات قانونی برای مسدود کردن آن‌ها رعایت نشده است.

بر اساس این گزارش، به این ترتیب مجموع دارایی‌های بلوکه شده روسیه در این کشور کاهش یافته و به ۱۵۰ میلیون فرانک سوئیس (حدود ۱۶۵ میلیون دلار) رسیده است چرا که تعدادی از افراد "از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا حذف شده اند".

با گسترش فهرست سیاه این دبیرخانه در سال ۲۰۲۳، سوئیس علاوه بر این، وجوهی را که ادعا می‌شد با روسیه مرتبط بود به مبلغ ۵۰ میلیون فرانک (حدود ۵۵ میلیون دلار) بلوکه کرد.

پیش از این آلفرد کامر، مدیر بخش اروپایی صندوق بین‌المللی پول طی اظهاراتی هشدار داد که هرگونه اقدام در جهت مصادره دارایی‌های بلوکه شده روسیه باید با پشتوانه قانون انجام شود تا از خطر تضعیف سیستم مالی جهانی جلوگیری شود.

اتحادیه اروپا و سایر کشور‌های گروه ۷ حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را از زمان شروع جنگ اوکراین در سال ۲۰۲۲ بلوکه یا مسدود کرده‌اند.

از این مبلغ، ۱۹۶.۶ میلیارد یورو (۲۱۱ میلیارد دلار) در اختیار اتاق تهاتر یوروکلیر مستقر در بلژیک است. از سال گذشته میلادی، این وجوه نزدیک به ۴.۴ میلیارد یورو سود به همراه داشته است.

برچسب ها: سوئیس روسیه تحریم
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر