05 ارديبهشت 1403 - 15:56
معاون وزیر نفت:

سیاست‌های دولت ارزآوری محصولات پتروشیمی را افزایش داد

سیاست‌های دولت ارزآوری محصولات پتروشیمی را افزایش داد
معاون وزیر نفت گفت: حرکت عمومی به سمت زنجیره ارزش در دولت سیزدهم باعث افزایش ارزآوری صادرات محصولات پتروشیمی شده است.
کد خبر : ۱۶۲۵۵۴

به گزارش ایبنا: " مرتضی شاهمیرزایی " روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در عسلویه اظهار کرد: صادرات محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۶ میلیارد دلار ارز آوری داشته است.

وی با بیان اینکه پتروشیمی به‌طور کلی صنعت اول کشور است افزود: میزان صادرات محصولات پتروشیمی سال ۱۴۰۲ در حال جمع‌بندی است، ولی با اینکه قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی پارسال کاهش چشمگیری داشت یک میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی ایران بیشتر از سال ماقبل آن بود.

معاون وزیر نفت یادآور شد: توزیع محصولات پتروشیمی به صنایع پایین دست کشور افزایش یافته است.

شاهمیرزایی تصریح کرد: ارز اعتباری به واحد‌های پایین دست صنایع پتروشیمی کمک کرد نقدینگی و سرمایه در گردش این واحد‌ها از محل ارز اعتباری تامین شود و افزایش عرضه محصولات از مجتمع‌های بالادست صنایع پتروشیمی به پایین دست توسط صنعتگران این حوزه یک انقلاب ارزیابی شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی کشور با اشاره به بازدید از طرح‌های در دست اجرا در منطقه پارس جنوبی ادامه داد: تلاش و فعالیت سرمایه‌گذاران عرصه صنایع پتروشیمی به صورت منظم است.

معاون وزیر نفت بخشی از موانع صنایع پتروشیمی را تامین منابع مالی دانست و اضافه کرد: بخش دیگری از موانع این صنایع، رفتار‌های آمریکا و تحریم‌ها است با این وجود طرح‌های پتروشیمی ایران با سرعت در حال اجرا است.

شاهمیرزایی گفت: تحریم و سیاست‌های خصمانه استکبار مانع از روند رو به رشد فعالیت صنعت نشده چرا که صنعتگر ایرانی مسیر خودش را برای توسعه پیدا می‌کند.

معاون وزیر نفت افزود: مهمترین دستاورد صنعت پتروشیمی ایجاد خود باوری در کشور است.

بازدید از توسعه صنعت لاوان پتروشیمی مهر پترو کیمیا، بازدید از سایت شیرین‌سازی پتروشیمی بوشهر، به‌عنوان یکی از پاکترین پالایشگاه‌های کشور از دیگر برنامه‌های معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود.

فاز دوم پتروشیمی بوشهر با مساحت ۴۰ هکتار، شامل واحد‌های الفین، اتیلن گلایکول‌ها، پلی اتیلن سنگین، سرویس‌های جانبی و آفسایت در حال اجرا است.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر