07 ارديبهشت 1403 - 11:10

جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی برای واردات اتوبوس

جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی برای واردات اتوبوس
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پرداخت تسهیلات ارزی واردات اتوبوس گفت: شرکت‌ها تا فردا برای اعلام ناوگان وارداتی فرصت دارند.
کد خبر : ۱۶۲۵۸۵

به گزارش ایبنا؛ سیدکمال هادیانفر؛ معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با تدابیر وزیر راه و شهرسازی و تصمیمات اتخاذ شده در ستاد اربعین برای واردات ناوگان حمل‌ونقل عمومی اتوبوس برون‌شهری مبلغ ۶۰۰ میلیون یورو و همچنین ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات با سود ۹ درصد از محل منابع داخلی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به شرکت‌ها و تعاونی‌های حمل‌ونقل مسافر برون شهری برای واردات ناوگان مورد نیاز در نظر گرفته شده است.

 

وی افزود: در فاز نخست ۱۵۰ میلیون یورو برای واردات اتوبوس با عمر کمتر از ۵ سال (قیمت هر دستگاه تا ۲۲۰ هزار دلار) در نظر گرفته شده است. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند تا صبح فردا شنبه ۸ اردیبهشت، تعداد ناوگانی که امکان واردات دارند را به معاونت حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کنند.

 

وی تاکید کرد: این یک فرصت استثنایی است که در اختیار بخش حمل‌ونقل عمومی برون شهری قرار گرفته که برای بهره‌مندی این بخش از فرصت پیش رو موانع از سوی وزیر راه و شهرسازی برطرف شده است و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نهایت همکاری را به عمل می‌آورد.

 

 بر اساس دستورالعمل واردات اتوبوس از محل بند (ص) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۲ اولویت واردات اتوبوس با شرکت‌های حمل‌ونقلی یا کارگزار‌های آن‌هاست.

 

شرکت‌های حمل‌ونقل باید تعهد دهند پس از تأیید تخصیص ارز در زمان حداکثر یک هفته‌ای نسبت به تهیه نقدینگی نهایی اقدام کنند. بدیهی است اگر این زمان افزایش یابد شرکت در لیست سیاه قرار گرفته و حداکثر تا یک سال آینده امکان واردات نخواهند داشت.

 

هر شرکت می‌تواند حداکثر ۲۵ دستگاه اتوبوس وارد کند (مگر در شرایط خاص) لیکن اگر مشکل نقدینگی دارند باید همان ابتدا تعداد دقیق را مشخص کنند، در غیر این صورت حتی اگر بخشی از نقدینگی هم تأمین نشود در لیست سیاه قرار می‌گیرند.

 

شرکت‌ها تا رسیدن اتوبوس به سن ۱۰ سالگی امکان فروش آن‌ها را ندارند.

 

حداکثر پیمایش اتوبوس‌ها در سال در حوزه بین شهری باید ۱۵۰ هزار کیلومتر باشد مگر اینکه با توجه به شرایط روز (مثل کرونا...) این مقدار توسط سازمان راهداری کاهش یابد.

 

واردکننده باید با شفاف سازی نرخ ارز تحت نظارت سازمان راهداری، حداکثر سه ماه پس از خرید اتوبوس، آن را با سود متعارف واگذار کند. بدیهی است در صورتی که خریدار وجود نداشته باشد امکان تطویل زمان از سوی سازمان راهداری امکان پذیر خواهد بود.

 

شرایط تامین نقدینگی و مشخص کردن حداکثر تعداد (بند ۳)، برای شرکت‌های وارد کننده نیز برقرار خواهد بود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر