07 ارديبهشت 1403 - 13:54

الجزیره: ایران و پاکستان با احیای خط لوله گاز به دنبال غلبه بر تحریم‌ها هستند

الجزیره: ایران و پاکستان با احیای خط لوله گاز به دنبال غلبه بر تحریم‌ها هستند
پایگاه خبری الجزیره نوشت پاکستان به اهمیت احیای خط لوله گاز ایران با غلبه بر تحریم‌های بین المللی واقف است.
کد خبر : ۱۶۲۵۹۸

به گزارش ایبنا؛ «اسلام آباد برای حرکت به سمت یک سیاست خارجی مستقل تلاش می‌کند» این را الجزیره به نقل از یک اقتصاددان پاکستانی در خصوص تقویت روابط اقتصادی تهران-اسلام‌اباد بیان داشته است. الجزیره در گزارشی در خصوص نتایج اقتصادی سفر رئیس جمهور کشورمان به پاکستان آورده است: ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران چهارشنبه گذشته پس از گفتگو با مقامات پاکستانی درباره مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی مشترک به سفر خود به اسلام آباد پایان داد. در گزارش الجزیره آمده است، رئیسی در این سفر که دوشنبه گذشته آغاز شده بود، روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و جهانی به ویژه ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری را مورد بحث و بررسی قرار داد دو طرف همچنین توافق کردند که حجم تجارت دوجانبه را طی پنج سال آینده به ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهند. الجزیره نوشت: بر اساس توصیف رئیسی - قبل از ترک ایران - از روابط اقتصادی تهران و اسلام آباد مبنی بر اینکه در سطح روابط سیاسی دو کشور همسایه یکدیگر نیست، تهران و اسلام آباد هشت سند همکاری تجاری، کشاورزی، فنی، امنیتی، قضایی و ترانزیتی امضا کردند.


بر اساس این گزارش آمار‌های رسمی حاکی از آن است که حجم تجارت خارجی تهران و اسلام آباد طی سال گذشته (از ۲۱ مارس ۲۰۲۳ تا ۲۰ مارس ۲۰۲۴) بالغ بر ۵ میلیون تن به ارزش دو میلیارد و ۷۵۲ میلیون دلار بوده که رشد ۱۴.۷ درصدی از نظر حجم و ۱۰ درصد از نظر ارزش را ثبت کرده است. روح الله لطیفی، سخنگوی کمیته روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صنعت، تجارت و معدن ایران در پاسخ به سوال الجزیره گفت: صادرات ایران به پاکستان در سال گذشته هجری شمری ۴ میلیون و ۳۷۹ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تن بوده است. به گفته وی صادرات ایران به پاکستان از نظر وزنی ۲۳ درصد و از نظر ارزشی ۳۹ درصد نسبت به سال قبل‌تر (۱۴۰۱) افزایش داشته است. در مقابل حجم واردات تهران از همسایه شرقی حدود ۵۵۴ هزار تن به ارزش ۶۷۴ میلیون دلار بوده است. لطیفی با بیان اینکه پاکستان در بین کشور‌های تامین کننده از ایران رتبه هفتم و در بین کشور‌های صادرکننده به تهران رتبه پنجم را داراست، تجارت دوجانبه دو کشور را متناسب با انرژی‌های دو کشور و ارزش‌های دینی، فرهنگی و تمدنی مشترک دو کشور ندانست.


پژوهشگر اقتصاد سیاسی، محمد اسلامی نیز معتقد است که با توجه به تضعیف روابط تجاری ایران و هند در سال‌های گذشته تحت تاثیر تحریم‌ها، در حال حاضر تقویت روابط تجاری تهران و اسلام‌آباد و غلبه بر تحریم‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است که احیای خط لوله صلح برای انتقال گاز از ایران به پاکستان و سپس هند در راس برنامه‌های دو کشور قرار دارد. وزیر دفاع پاکستان «خواجه محمد آصف» هم به دنبال سفر رئیسی به این کشور گفت: سفر رئیسی به پاکستان سفری موفقیت‌آمیز و پیشرفتی بزرگ تلقی می‌شود و امیدواریم پروژه خط لوله انتقال گاز پاکستان-ایران تکمیل شود و هیچ مانعی نباید این روند را متوقف کند. در همین راستا، اسامه رضوی، اقتصاددان پاکستانی، دلیل اصلی تاخیر پاکستان در تکمیل بخش خط لوله صلح در خاک این کشور را اتخاذ موضع احتیاط در قبال تحریم‌های بین المللی دانست و از کشورش خواست که یک سیاست خارجی چندجانبه اتخاذ کند.


رضوی در گفتگو با الجزیره معتقد است که با توجه به رشد جمعیت، کاهش تولید گاز و افزایش تقاضا برای انرژی و سوخت در پاکستان، هیچ دلیلی وجود ندارد که این کشور ساخت و بهره برداری از خط لوله گاز را به تعویق بیندازد، به خصوص که روسیه ثابت کرده است که دیگر تحریم‌های آمریکا اینقدر اثری ندارد و همه چیز بستگی به نوع تعامل یک کشور با تحریم‌ها دارد. وی با بیان اینکه سفر رئیسی به پاکستان بشارت دهنده دوره جدیدی در روابط دو کشور است، گفت: اسلام آباد برای حرکت به سمت یک سیاست خارجی مستقل تلاش می‌کند. پروژه خط لوله گاز در سال ۲۰۱۰ و با هدف انتقال گاز از میادین پارس جنوبی در ایران برای تامین انرژی آغاز شد؛ پروژه‌ای که به‌رغم تکمیل در ایران، در پاکستان با تاخیر همراه بوده است. با توجه به نیاز جدی پاکستان به انرژی و همچنین درخواست از آمریکا برای صدور معافیت تحریمی درباره خط لوله گاز، دولت پاکستان چندی پیش برنامه‌های آغاز ساخت و ساز این پروژه را تصویب کرد.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر