10 ارديبهشت 1403 - 14:22

کاهش قیمت دلار ادامه دار است

کاهش قیمت دلار ادامه دار است
یک کارشناس اقتصادی گفت: ریزش قیمت ارز در بازار غیر رسمی که به علت کاهش تنش‌های سیاسی رقم خورد ادامه دار خواهد بود.
کد خبر : ۱۶۲۷۱۴

به گزارش ایبنا؛ اکبر ادهم، تحلیلگر بازار‌های مالی درباره ارتباط شوک‌های سیاسی با نوسان بازار ارز گفت: دو عامل سیاسی و اقتصادی بر بازار‌های مالی اثر می‌گذارند؛ اما مدت زمان اثر گذاری این دو عامل متفاوت است؛ چون عامل سیاسی اثری موقت بر بازار‌های مالی دارد.

 

وی افزود: عامل سیاسی با تغییر در فضای روانی جامعه باعث افزایش نرخ در بازار غیررسمی خواهد شد؛ ولی با کاهش تنش‌های سیاسی فضای روانی جامعه آرام می‌شود؛ بنابراین نرخ در بازار‌های مالی کاهشی می‌شود که خوشبختانه این سیر نزولی در بازار ارز نیز از ابتدای این هفته آغاز شد.

 

این کارشناس بازار‌های مالی با اشاره به این موضوع که با رخداد‌های سیاسی شاهد افرایش قیمت دلار تا مرز ۷۰ هزار تومان بوده‌ایم گفت: افزایش قیمت دلار حاصل ایجاد ترس در سرمایه گذاران بود، این حالت در بین مردم برای نگرانی از امنیت سرمایه گذاری ایجاد می‌شود.

 

وی افزود: مردم در شرایطی که درگیری‌های سیاسی بین کشور‌های منطقه رخ می‌دهد به دنبال فضایی امن برای سرمایه گذاری هستند به همین منظور سرمایه خود را به بازار ارز و طلا می‌آوردند.

 

وی ادامه داد: در هر بازاری با اصطلاح ارزش ذاتی رو به رو هستیم؛ اما ممکن است با حاکم شدن ریسک غیراقتصادی بر بازار‌های مالی تصمیم سرمایه گذاران تغییر پیدا کند و دلار، سهام و طلا بیشتر یا کمتر از ارزش ذاتی خود معامله شوند؛ اما گذشت زمان باعث برگشت نرخ به ارزش ذاتی می‌شود.

 

ادهم در پایان با تاکید بر اینکه بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای واردات کالا و خدمات را تأمین کرده است، گفت: تأمین ارز به خوبی از سمت بانک مرکزی صورت گرفته؛ اما دلیل افزایش قیمت کالا به دست‌آوردن سود کلان توسط عده‌ای ذی نفع و اختلال در سیستم توزیع است.


منبع: مهر

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر