12 ارديبهشت 1403 - 09:46

تجربه اخیر کاهش نرخ ارز در شرایط بحرانی بی‌سابقه بود

تجربه اخیر کاهش نرخ ارز در شرایط بحرانی بی‌سابقه بود
قائم مقام اسبق وزارت صمت گفت: تجربه اخیر کاهش نرخ ارز بی‌سابقه بود و عملکرد مدیریت جدید بانک مرکزی نیز در این مورد قابل تحسین است.
کد خبر : ۱۶۲۷۷۱

به گزارش ایبنا؛ محمد صادق مفتح، قائم مقام اسبق وزارت صمت گفت: در زمان بحران‌های سیاسی، کاهش نرخ ارز اقدام بسیار بزرگی محسوب می‌شود، چرا که بسیاری ازجمله عوامل دشمن، کانال‌های دلالی تلگرامی و برخی افراد و رسانه‌ها، پیش بینی می‌کردند که در شرایط ملتهب کشور، هیجانات و انتظارات تورمی افزایش می‌یابد و نرخ ارز تا ۱۰۰ و حتی ۱۲۰ هزار تومان جهش می‌کند، اما خلاف این موضوع رخ داد و نرخ ارز کاهشی شد و اکنون تا کانال ۶۰ هزار تومان ریزش کرده است.

 

مفتح تصریح کرد: این موضوع حاکی از آن است که دولت و بانک مرکزی در مهار بازار ارز عملکرد موفقی داشته‌اند و این اتفاق شاید برای اولین بار است که با این همه اتفاقات سیاسی و امنیتی منطقه، در اقتصاد ایران روی داده است.

 

وی اضافه کرد: عملکرد یک ساله مدیریت جدید بانک مرکزی قابل تحسین است و اقدامات ایشان برای مدیریت بازار ارز و کنترل انتظارت تورمی در سطح جامعه به خوبی جواب داده است. 

 

قائم مقام اسبق وزارت صمت اظهار کرد: تمام واقعیت‌های اقتصادی حاکی از این است که کشور توانسته بحران‌ها را مدیریت کند و پیش بینی بنده این است که کاهش نرخ ارز تداوم خواهد داشت و با افت نرخ ارزقیمت طلای داخلی نیز نزولی خواهد شد. 

 

این تحلیلگر اقتصادی عنوان کرد: مهمترین عاملی که موجب کاهش نرخ ارز و تورم در کشور شده، این است که بانک مرکزی و دولت توانسته‌اند بازار‌ها را در شرایط بحرانی مدیریت کنند؛ به طوری که در ۵ سال گذشته برای اولین بار است که دولت در موضع ابتکار عمل قرار گرفته است.

 

مفتح در پایان تاکید کرد: همچنین بانک مرکزی موفق شد نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد پایه پولی را کاهش دهد که این موضوع نیز به کاهش نرخ ارز کمک کرده است. علاوه بر این افزایش میزان فروش نفت و قیمت آن، درآمد‌های ارزی را تقویت کرده است که به مدیریت بهتر بازار ارز کمک خواهد کرد.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر