23 ارديبهشت 1403 - 23:34

تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۳

تولید بر محور صادرات، مهم‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۳
وزیر جهاد کشاورزی گفت: صادرات، پشتیبانی پایدار برای محصولات کشاورزی است.
کد خبر : ۱۶۳۱۵۸

به گزارش ایبنا، محمدعلی نیکبخت در جلسه شورای معاونان وزارتخانه ضمن تبریک دهه کرامت افزود: سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش صادرات محصولات کشاورزی داشتیم که از لحاظ وزنی ۱۳ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳ درصد نسبت به سال ۱۴۰۱رشد داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: بهبود دو میلیارد دلاری تراز تجاری بخش، نشان داده وضعیت کشاورزی از شرایط خوبی برخوردارست.

وی با اشاره به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم افزود: بر همین مبنا باید در سال ۱۴۰۳ در تراز تجاری محصولات کشاورزی، بهبود چشمگیرتری داشته باشیم.

نیکبخت تصریح کرد: لازم است معاونت ها، سازمان‌ها و شرکت‌های تخصصی برنامه‌های خود را در راستای تسهیل امور و جلب مشارکت صادرکنندگان قرار دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر تسهیل کار‌های فنی برای جهش صادرات، صنایع تبدیلی، تکمیلی و فراوری محصولات کشاورزی می‌تواند، زمینه ساز ارزش افزوده بیشتر و مکمل موفقیت صادرات باشند.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ساختار اجرایی کشور طی دهه‌های متمادی به موازات واردات به صادرات نپرداخته است، گفت: شرایط به گونه‌ای است که اگر هم اکنون نیز در‌های کشور به روی واردات باز شود، علاقمندی برای واردات بسیار وجود دارد، اما همین شرایط زیر ساختی و علاقه برای صادرات کامل نیست.

وی محوری‌ترین اقدام دیگر در سالرجاری با توجه به نزولات جوی مناسب را موضوع آبخیزداری عنوان کرد و افزود: این اولویت اساسی ظرفیت‌های فراوانی برای ذخیره سازی آب و جلوگیری از فرسایش خاک، جلب مشارکت مردم و اجرای طرح‌های زود بازده دارد.

وزیر جهاد کشاورزی سرمایه گذاری در بخش شیلات و آبزی پروری را فرصت مناسب دیگری برای جهش تولید معرفی کرد و گفت: فقط یک استان خوزستان با شرایط ذخیره‌سازی آب‌های داخلی و سواحل فراوان می‌تواند به قطب آبزی پروری کشور تبدیل شود.

نیکبخت همچنین توسعه کشاورزی گلخانه‌ای را بهترین ظرفیت جهش تولید معرفی کرد و ادامه داد: در این بخش نیز ظرفیت‌های مغفول مانده فراوان وجود دارد که علاوه بر افزایش تولید و دریافت سفارش صادراتی، می‌تواند سبب بهره وری آب و خاک و جلب انبوه تقاضا‌های مشارکت مردم شود.

وزیر جهادکشاورزی مولد سازی سرمایه‌های راکد را یکی دیگر از درآمد‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام معرفی کرد و افزود: اکنون بیش از ۳۵ همت مصوبه واگذاری از هیأت عالی مولد سازی دریافت کردیم که رتبه نخست کشوری در میان همه دستگاه‌ها محسوب می‌شود.
منبع:ایرنا

برچسب ها: کشاورزی صادرات
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر