24 ارديبهشت 1403 - 14:51

شرکت‌های آمریکایی از انعقاد قرارداد‌های نفتی جاماندند

شرکت‌های آمریکایی از انعقاد قرارداد‌های نفتی جاماندند
نام هیچ شرکت نفتی بزرگ آمریکایی در لیست صدور مجوز برای توسعه بخش نفت و گاز در عراق وجود ندارد.
کد خبر : ۱۶۳۱۸۸

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا و به نقل از الجزیره، حیان عبدالغنی؛ وزیر نفت عراق گفت: شرکت‌های چینی در دومین روز از مرحله صدور مجوز برای توسعه بخش نفت و گاز در عراق، ۵ فرصت سرمایه گذاری برای اکتشاف میادین نفت و گاز به دست آوردند.

 

مرحله صدور مجوز شامل ۲۹ پروژه می‌شود که هدف اصلی آن افزایش تولید برای مصرف محلی است و بیش از ۲۰ شرکت از گروه‌های اروپایی، چینی، عربی، عراقی و غیره  واجد شرایط برای دریافت مجوز شدند.

در میان شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذاری‌ تنها شرکت‌های چینی مجوز فعالیت از روز شنبه را دریافت کردند؛ چون این شرکت‌ها تاکنون فرصت‌هایی برای توسعه ۹ میدان نفت و گاز به دست آوردند، همچنین  گروه خالد عبدالرحیم از کردستان عراق نیز برنده دو پروژه سرمایه گذاری شد.


حتی با وجود دیدار محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق، با نمایندگان شرکت‌های آمریکایی در جریان سفر رسمی ماه گذشته به ایالات متحده، باز هیچ شرکت نفتی بزرگ آمریکایی دراین پروژه  وجود ندارد.وزیر عراقی گفت: شرکت چینی CNOOC Iraq برنده سرمایه گذاری توسعه بلوک ۷ برای اکتشاف نفت است که مساحت آن در استان‌های دیوانیه، بابل، نجف، واسط و مثنی در مرکز و جنوب کشور ۶۳۰۰ کیلومتر مربع است.


وی افزود: چینهوا، آنتون و سینوپک به ترتیب برای توسعه میدان‌های ابوخیمه در المثنی، الظفریه در واسط و سومر در مثنی سرمایه گذاری کردند.


شرکت چینی "ژئو ژید" برنده توسعه میدان نفتی جبل صنم عراق با مساحت حدود ۲۳۵ کیلومتر مربع در استان بصره شد.

نویسنده: اصغر علی کرمی
برچسب ها: نفت عراق چین
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر