30 ارديبهشت 1403 - 12:33

ریزش طلایی دلار

ریزش طلایی دلار
دیروز در بازار غیررسمی شاهد کاهش نرخ ارز بودیم به طوری که دلار در قیمت ۵۶ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو در پایه ۶۲ هزار تومان معامله شد.
کد خبر : ۱۶۳۳۹۳

به گزارش ایبنا؛ دلالان در ابتدای سال اعلام می‌کردند که مردم باید به سمت بازار ارز بروند در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد بازدهی این بازار اصلا مطلوب نیست؛ به این دلیل که در اسفند سال۱۴۰۱هردلار آمریکا در بازار غیررسمی ۶۲هزار تومان قیمت داشت و اکنون پس از گذشت حدود ۱۵ماه وارد کانال ۵۶ هزار تومان شده است. بررسی میدانی خبرنگار جام‌جم از معاملات بازار ارز نشان می‌دهد صرافان و حتی دلالان نیز دیگر خرید و فروش نمی‌کنند و کارشناسان معتقدند بازارساز در این زمینه توانسته تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد. نکته قابل‌توجه دیگر اینجاست که برخی دلالان معتقد بودند افزایش نرخ ارز تا پایان اردیبهشت حتمی است و قطعا وارد کانال ۷۰ هزارتومان خواهد شد، اما اکنون که روز‌های پایانی اردیبهشت را می‌گذرانیم، دلار با نرخ فروردین سال گذشته معامله می‌شود. براساس اعلام محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی در سال گذشته حدود ۷۰میلیارد دلار ارز برای واردات کالا و خدمات توسط مرکز مبادله ارز و طلای ایران پرداخت شده است.  

در بازار چه خبر است؟

طبق مشاهدات میدانی از بازار غیررسمی ارز، نرخ دلار امروز و در ابتدای هفته با کاهش نسبت به هفته گذشته آغاز و به کانال ۵۶ هزار تومان وارد شد و با نرخ ۵۶ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. دلار با قیمت ۵۷ هزار تومان فروخته و با نرخ ۵۶ هزار تومان خریداری شد. همچنین یورو در این بازار با مبلغ ۶۳ هزار تومان به فروش رسید و با مبلغ ۶۲ هزار تومان خریداری شد. دلار دیروز درابتدای هفته و در قیاس با ابتدای هفته گذشته کاهش قیمت ۵۰۰۰ تومانی را تجربه کرد و طبق گفته بیشتر فروشندگان، احتمال تداوم کاهش ارز تا پایان هفته همچنان بالا است. براساس مشاهده میدانی، وضعیت بازار نسبت به هفته گذشته شلوغ‌تر بود که به دلیل مراجعه افراد برای فروش ارز خود به علت تداوم روند کاهشی ارز در هفته‌های گذشته است.


 
اختصاص ۲.۳میلیارد دلار به کالا‌های اساسی


اصغر بالسینی؛ سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا ۲۸ اردیبهشت امسال، هشت میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی، دارو، کالا‌های تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است.

 

بالسینی اظهار کرد: برای کالا‌های اساسی دو میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار، برای کالا‌های تجاری و بازرگانی مبلغ چهار میلیارد و ۶۸۳ میلیون دلار، برای خدمات ۱۹۹ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات، یک میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت. وی افزود: برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل «گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی» دو میلیارد و ۳۶ میلیون دلار، برای «دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی» ۳۲۶ میلیون دلار و در مجموع دو میلیارد و ۳۶۲ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف‌کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالا‌های ضروری با قیمت ارزان‌تر پرداخت شد.

 

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران افزود: تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو» معادل ۷۶۴ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل ۵۸۴ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۳۸۰ میلیون دلار، «ماشین‌آلات و تجهیزات تولید» معادل ۳۲۸ میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۲۷۱ میلیون دلار صورت گرفته است. این گروه‌های صنایع همچنین به ترتیب ۳۹۸، ۸۷، ۳۰۹، ۲۱۵ و ۱۳ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز بیست و هشتم اردیبهشت سال جاری دریافت کرده‌اند.

 

بالسینی با بیان این‌که نرخ تامین ارز در سامانه نیما ۴۱ هزار تومان و در سرفصل واردات در مقابل صادرات نرخ به صورت توافقی است، بیان کرد: دو میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار ارز نیمایی و ۴۷۷ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است. بر اساس این گزارش در روز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۴ هزار و ۸۶۸ تومان، یورو با نرخ ۴۸ هزار و ۷۶۴ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۲۱۷ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۱ هزار و ۸۹۴ تومان، یورو با نرخ ۴۵ هزار و ۵۳۲ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۴۰۷ تومان بود.

 

کاهش قیمت سکه و طلا


از آنجایی که قیمت ارز بر نرخ طلا و سکه تاثیر مستقیم دارد، کاهش نرخ ارز باعث کاهش نرخ طلا هم شده است. دیروز قیمت سکه امامی به ۴۰ میلیون و۴۵۰هزارتومان رسید که نسبت به دو روز پیش، کاهش ۰.۶۲درصدی داشته است. قیمت طلا هم شیب نزولی را تجربه کرده است. هراونس طلای هم دیروز به۲۴۱۵دلار رسید که نسبت به روز قبل، افزایش۰.۰۸درصدی داشته است. ازسوی دیگر قیمت طلا کاهش یافت و هرگرم طلای ۱۸عیار، امروز به سه میلیون و۳۳۵هزارو۸۰۰ تومان رسید که نسبت به دو روز پیش، کاهش ۰.۶۲درصدی داشته است. همچنین هرمثقال طلای ۱۸عیار با کاهش ۰.۶۱درصدی نسبت به دو روز پیش، ۱۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد. قیمت سکه امامی به۴۰میلیون و۴۵۰ هزارتومان رسید که نسبت به دو روز پیش، کاهش ۰.۶۲درصدی داشته است. نیم‌سکه، به ۲۳میلیون و ۶۰۰هزارتومان رسید که نسبت به دو روز پیش، کاهش ۰.۴۳درصدی داشته است.

 

همچنین ربع سکه باکاهش۰.۶۷درصدی نسبت به دو روز پیش،۱۴میلیون‌و ۹۰۰ هزارتومان معامله شد. هر سکه گرمی دربازار داخلی هم هفت میلیون و۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

 

نادربذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است یکی از اقدامات دولت این است که عرضه شمش به صورت شفاف انجام می‌شودوفعالان طلا دراین زمینه باآسودگی‌خاطر اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. قبلا روال به این‌صورت بودکه اگر شمش هم واردمی‌شد، معلوم نبود که به دست تولیدکننده طلا می‌رسد یا خیر.

 

منبع: جام جم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر