16 خرداد 1403 - 09:50

کاهش ۱۰ درصدی تعدیل نیروی کار در دولت سیزدهم

کاهش ۱۰ درصدی تعدیل نیروی کار در دولت سیزدهم
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار از کاهش ۱۰ درصدی تعدیل نیرو در دولت سیزدهم خبر داد.
کد خبر : ۱۶۳۸۸۰

به گزارش ایبنا؛ موقتی‌بودن کار، درآمد‌های پایین، تعدیل نیرو، ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی، مهاجرت، بیماری، کهولت سن، بازنشستگی، مسائل خانوادگی و ... از عمده‌ترین دلایل ترک کار در هر کشور است، اما در ایران سه دلیل عمده، یعنی اشتغال موقت، پایین‌بودن درآمد و اخراج مهمترین دلیل برای این است که شغل خود را از دست می‌دهند.

 

وقتی تعداد بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در یک سال کاری افزایش پیدا کند اولاً نشان دهنده «رسمی شدن مشاغل غیررسمی» و ثانیاً نشان‌دهنده «پایداری مشاغل ایجاد شده» است. این موارد در بازار کار دولت سیزدهم دیده شده و این به معنی است که روند بازار کار روی ریل است.

 

محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزارت کار با بیان اینکه در کمتر از ۳ سال به کمترین میزان نرخ بیکاری رسیده ایم، گفت: در دولت شهید رییسی در کمتر از ۳ سال شاهد کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بودیم و بیکاری زنان به پایین‌ترین حد خود رسید.

 

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با بیان این که سال گذشته اشتغال ایجادی ۷۷۴ هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: در دولت شهید رییسی در سال ۱۴۰۲ ثبت‌های خود را در سال قبل شکست و سال گذشته بیمه شده‌های جدید بیش از ۹۰۰ هزار نفر بودند.

 

کریمی بیرانوند با تاکید بر این که ۱۰ درصد کاهش در تعدیل نیروی کار داشتیم، تصریح کرد: با همراهی همه دستگاه‌ها و استان‌ها در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به وعده یک میلیون شغل دست خواهیم یافت.

 

وی راه‌اندازی سامانه نظام جامع اطلاعات بازار کار را از جمله دیگر اقدامات انجام شده طی ۳ سال گذشته عنوان و تاکید کرد: همه این اتفاقات در سه سال دولت سیزدهم رخ داد. در حوزه صدورمجوز‌ها واحیای بنگاه‌های راکد انقلابی ایجاد شد و به بیش از ۷ هزار بنگاه رسید.

 

کریمی بیرانوند تصریح کرد: ۱۷۰ همت تسهیلات حوزه اشتغال پرداخت شد و همه این اتفاقات مثبت باعث شد تا اقدامات شایان توجه و تاثیرگذاری انجام شود.

 

منبع: تسنیم 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر