قیمت آپارتمان‌های مجهز به پناهگاه‌های ایمن در رژیم صهیونیستی نجومی شد

قیمت آپارتمان‌های مجهز به پناهگاه‌های ایمن در رژیم صهیونیستی نجومی شد
روزنامه گلوبز گزارش داد قیمت آپارتمان‌های نو دارای پناهگاه‌های ایمن، در نتیجه جنگ غزه و فلج‌شدن بخش ساخت و ساز، نجومی شده است.
کد خبر : ۱۶۴۰۵۶

به گزارش ایبنا، «در طول جنگ، نیاز به پناهگاه‌های ایمن در خانه‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته و این امر تنها با آپارتمان‌های نوساز یا نهایتا تا ۲۰ سال ساخت ممکن است، زیرا مسکن ساخته شده در دهه ۱۹۹۰ از نظر اندازه کوچکتر است و نیاز‌های امنیتی را برآورده نمی‌کند»، این بخشی از گزارش امروز روزنامه اقتصادی گلوبز است.


بر اساس داده‌های اداره آمار رژیم صهیونیستی جنگ علیه غزه منجر به افزایش ۳.۶ درصدی شاخص قیمت مسکن در سرزمین‌های اشغالی بین نوامبر ۲۰۲۳ تا مارس ۲۰۲۳ شده در حالی که ۱۰ ماه پیش از آن با کاهش ۲.۵ درصدی همراه بود.


میانگین قیمت یک آپارتمان در سرزمین‌های اشغالی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ به ۲.۲۳ میلیون شکل (۵۳۹ هزار دلار) رسید، آن هم پس از یک وضعیت نزولی که در سه فصل اول سال ۲۰۲۳ در بازار آن به وجود آمده بود.


داده‌های اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی حاکی است که تعداد معاملات املاک مسکونی انجام شده در سه فصل اول سال ۲۰۲۳ به حدود ۶۰۰۰ خانه در ماه رسیده بود و این سطح پایین معاملات حداقل در ۲۰ سال گذشته در اسرائیل بی‌سابقه بوده است.


آپارتمان‌های سال ساخت بالا خریدار ندارد


گلوبز آورده است، تبلیغات و پیشنهاد‌های وسوسه انگیز ارائه شده توسط توسعه دهندگان حوزه مسکن از زمانی که نرخ بهره شروع به افزایش کرد، کندی موجود در بازار آپارتمان‌های جدید را متوقف کرد، اما با این حال خرید آپارتمان‌های قبلاً استفاده شده به کاهش ادامه داد و قیمت معاملات برای آپارتمان‌های جدید شروع به افزایش کرد.


به گفته این روزنامه، اگر متوسط قیمت یک آپارتمان جدید در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ به ۲.۰۷ میلیون شکل (۵۵۰ هزار دلار) رسیده بود، در سه ماهه دوم و سوم این رقم از ۲.۱ میلیون شکل (۵۵۸ هزار دلار) فراتر رفت.


این روزنامه تاکید کرد که از نوامبر سال گذشته همه چیز تغییر کرد شاخص‌های قیمت و قیمت‌های میانگین معاملات افزایش یافت و به وضوح به نظر می‌رسد که این تبلیغات نبوده که این روند را تغییر داد، بلکه جنگ با غزه عامل اصلی گرانی است.


گلوبز آورده است، برای نخستین بار از زمان همه گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ سهم آپارتمان‌های جدید خریداری شده در حدود نیمی از کل معاملات این بازار در اسرائیل محسوب می‌شود و دلیل مستقیم آن جنگ غزه است.


به نوشته نویسنده صهیونیست، انگیزه رژیم صهیونیستی برای خرید آپارتمان‌های جدید از سر نیاز به کار در خانه و فضای اضافی مورد نیاز در سایه جنگ است، زیرا آپارتمان‌های بزرگ‌تر و جادارتر ماندن در خانه را در طول دوره‌های طولانی قرنطینه آسان‌تر می‌کند.


در طول جنگ، نیاز به پناهگاه‌های ایمن در خانه‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته و این امر تنها با آپارتمان‌های نوساز یا نهایتا تا ۲۰ سال ساخت ممکن است، زیرا مسکن ساخته شده در دهه ۱۹۹۰ از نظر اندازه کوچکتر است و نیاز‌های امنیتی را برآورده نمی‌کند.


بر اساس گزارش این روزنامه عبری، تعداد خرید آپارتمان‌های نوساز در سه ماهه اول سال جاری در بازار جهش ۴۰ درصدی داشته در حالی که در مورد آپارتمان‌های کارکرده تعداد آپارتمان‌های خریداری شده تنها ۶ درصد افزایش یافته است.


این نشان دهنده تقاضای خریداران آپارتمان برای خرید آپارتمان‌های نو یا کارکرده‌ای است که به تازگی ساخته شده‌اند و مشکل روزافزونی که صاحبان آپارتمان‌های قدیمی در فروش آن‌ها با آن مواجه هستند.


از زاویه‌ای دیگر، رائول سرگو، رئیس انجمن سازندگان رژیم صهیونیستی اخیراً به کمیته مالی کنست گفته است که امروز در تحویل آپارتمان‌های جدید تا شش ماه تاخیر وجود دارد، زیرا کابینه نتانیاهو قادر به ایجاد راه حل‌های موثر برای جذب کارگران خارجی نیست از همین رو اطمینانی درباره نیمه تمام نماندن ساخت و ساز‌ها وجود ندارد و کسانی که آپارتمان نو پیش خرید کرده‌اند تصوری درباره زمان تکمیل آن ندارند.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر