31 خرداد 1403 - 19:03

وزیر صمت: استفاده از فناوری روز دنیا صنعت مس را ماندگار می‌کند

وزیر صمت: استفاده از فناوری روز دنیا صنعت مس را ماندگار می‌کند
وزیر صمت گفت: باید با استفاده از دانش بنیان و فناوری روز دنیا صنعت مس را توسعه بدهیم تا بتواند رقابت کند و ماندگار شود.
کد خبر : ۱۶۴۳۴۱

به‌گزارش ایبنا، عباس علی آبادی روز پنجشنبه در آیین افتتاح کارخانه تغلیظ سرباره مس سرچشمه افزود: امروز هر کس دانشمندتر و فهم بیشتری از مهندسی داشته باشد ماندگارتر است، بنابراین باید با استفاده از دانش و فناوری روز دنیا صنعت مس را توسعه داد و قیمت‌ها را رقابتی و ارزان کرد.

وی تصریح کرد: صنعت مس برای خام فروشی ایجاد نشده است ما از شما مهندسان انتظار متفاوت داریم و باید صنعت مس را بر اساس محور دانش بنیان توسعه و صادرات آن را افزایش داد.

وی با اشاره به صرف هزینه‌های بالا در تولید آب شیرین از خلیج فارس و انتقال آن به استان کرمان خاطر نشان کرد: ما آب را با قیمتی گزاف تولید و به قیمت ارزان به دست مردم می‌رسانیم همچنین برق، گاز و سایر موارد با قیمت زیاد تولید می‌شود و ارزان در اختیار مردم قرار می‌گیرد که اگر این روند پیش برود به‌زودی واردات انرژی را به کشور خواهیم داشت.


وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پروژه سرباره مس با استفاده از فناوری روز دنیا امروز در مجتمع مس سرچشمه به بهره برداری رسیده و فعالیت آن آغاز می‌شود.


وی با اشاره به لزوم فناوری در تولیدات داخلی تصریح کرد: در حوزه آلومینیوم اکسید از خارج کشور خریداری و با استفاده از برق به آلومینیوم تبدیل می‌شود، اما بهتر است با مباحث فناوری روز دنیا، اکسید را در داخل تولید و به آلومینیوم تبدیل کرد که قیمت‌ها با فناوری کاهش پیدا می‌کند.


به گزارش ایرنا استاندار کرمان هم گفت: صنعت مس آبروی صنعت استان است که ۵۰ سال سابقه دارد و نماد صنعت مدرن کرمان محسوب می‌شود.


محمد مهدی فداکار بیان کرد: مس نسبت به صنایعی مثل فولاد با سابقه کمتر توسعه پیدا نکرده، اگر چه ظرفیت بزرگی برای توسعه دارد، اما نیازمند سرمایه گذاری است.


وی افزود: سرمایه‌گذاری در حوزه مس مشکل اشتعال منطقه را حل می‌کند، شرکت مس طرح‌های توسعه‌ای تولید کاتد مس را پیگیری کند، زیرا باعث ایجاد ارزش افزوده می‌شود.


استاندار کرمان ادامه داد: برای موضوع توزیع سود مس باید راهکاری ایجاد شود تا به سمت توسعه برود و اگر در این سود شرکت مس به سمت سرمایه‌گذاری برود به یک پروژه تبدیل می‌شود.


وی تاکید کرد: مس برند خوشنامی است، اگر مس ۱۰ درصد سهام یک شرکت را بخرد مردم به سرمایه‌گذاری اطمینان می‌کنند و این خوشنامی به سرمایه گذاری کمک می‌کند که باعث می‌شود توسعه، تولید و اشتعال ایجاد شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها: وزیر صمت فناوری مس
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر