گلوبز: اسرائیل از ترس تشدید کسری بودجه در حال بررسی کاهش هزینه‌هاست

گلوبز: اسرائیل از ترس تشدید کسری بودجه در حال بررسی کاهش هزینه‌هاست
رژیم صهیونیستی به دنبال کاهش هزینه وزارتخانه‌ها به منظور مقابله با روند غیرقابل کنترل افزایش کسری بودجه در سایه تداوم جنگ غزه است.
کد خبر : ۱۶۴۳۵۰

به گزارش ایبنا؛ کابینه نتانیاهو از ترس تشدید کسری بودجه در حال بررسی کاهش مخارج است» این عنوان گزارش دیروز روزنامه اقتصادی گلوبز رژیم صهیونیستی است.

 

بر اساس این گزارش، وزارت دارایی رژیم صهیونیستی پیشنهادی را ارائه کرده که شامل کاهش ۵ درصدی هزینه‌های وزارتخانه‌های این رژیم در بودجه سال آینده به میزان ۳.۵ میلیارد شکل (۹۴۰.۲ میلیون دلار) برای مقابله با افزایش هزینه‌های ناشی از جنگ جاری در نوار غزه است. 

 

بر اساس آنچه روزنامه اسراییلی گلوبز به نقل از منابع آگاه از نشستی در این وزارتخانه گزارش داد، تشدید تهدیدات در جبهه شمالی با حزب‌الله، حملات حوثی‌های یمن و تهدیدات گروه‌های عراقی نگرانی‌ها درباره هزینه‌های کابینه را بیشتر کرده است.

 

گلوبز آورد، کسری مالی اسرائیل همچنان در حال افزایش است به گونه‌ای که برای سیاست گذاران پولی نگران کننده شده است. آن‌ها خواستار اقداماتی برای جلوگیری از کاهش کسری به سطوح غیرقابل کنترل در طول سال آینده هستند، زیرا تشدید کسری بودجه تهدیدی برای کاهش بیشتر رتبه اعتباری توسط موسسات جهانی شمرده می‌شود.

امیر یارون، رئیس بانک مرکزی رژیم صهیونیستی نیز هفته گذشته نسبت به پیچیدگی وضعیت نااطمینانی اقتصادی در سایه تداوم بحران اقتصادی این رژیم هشدار داده و گفته، فاکتور جنگ جاری در نوار غزه بر بودجه عمومی فشار وارد کرده در حالی که نرخ استقراض دیگر برای پوشش این هزینه‌ها کافی نیست و همچنین با توجه به این شرایط، اصلاحیه اساسی در بودجه ۲۰۲۵ ضروری است.

 

 یارون، رئیس بانک مرکزی رژیم صهیونیستی تاکید کرده داده‌ها درباره کسری بودجه که توسط وزارت دارایی اعلام شده بسیار بیشتر از رقم مصوب در قانون بودجه اصلاحی سال ۲۰۲۴ است.

 

از داده‌های منتشر شده جدید توسط حسابدار کل در وزارت دارایی اسرائیل، الی روتنبرگ، معلوم شده که کسری بودجه در ماه می‌گذشته به نرخ سالانه ۷.۲ درصد افزایش یافته است، در حالی که کسری مورد انتظار تنها ۶.۶ درصد است که توسط کابینه و کنست در چارچوب قانون بودجه تصویب شده بود؛ در همین حال تحلیلگران اقتصادی این رژیم نیز تاکید کرده اند که کسری واقعی به ۹ درصد تولید نیز می‌رسد.

 

همه پیشنهاد‌های مطرح برای کاهش هزینه‌های کابینه اسرائیل

 

به نوشته گلوبز، کاهش هزینه وزارتخانه‌ها یکی از چندین اقدام پیشنهاد شده توسط وزارت دارایی رژیم صهیونیستی است که هدف آن کاهش کسری مالی مورد انتظار سال آینده تا حدود ۳.۸ درصد تولید ناخالص داخلی است.

 

به گفته این منبع، اداره بودجه در وزارت دارایی اسرائیل فهرستی از اصلاحات احتمالی با ارزش کل تا ۵۰ میلیارد شکل (۱۳.۴۳ میلیارد دلار) تهیه کرده است.

 

از دیگر پیشنهادات ارائه شده در وزارت دارایی اسرائیل برای مقابله با افزایش هزینه‌های کابنیه این رژیم، کاهش حقوق مدیران ارشد بخش دولتی، به تعویق انداختن نوبت بعدی افزایش حقوق در خدمات مدنی، کاهش تخصیص بودجه به احزاب ائتلافی (احزاب تشکیل دهنده دولت) بین ۲ تا ۴ میلیارد شکل (۵۳۴.۲ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار)، لغو وزارتخانه‌های غیر ضروری و افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده به ۱۹ درصد (قرار است از ۱۷ درصد فعلی به ۱۸ درصد افزایش یابد).

 

بر اساس محاسبات وزارت دارایی رژیم صهیونیستی، بدون ایجاد اصلاحات در بودجه، کسری مالی در سال ۲۰۲۵ احتمالاً به ۶.۲ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید و هزینه‌های دفاعی اضافی نیز به ارزش ۲۰ میلیارد شکل (۵.۴ میلیارد دلار) خواهد بود از همین رو برای رسیدن به هدف ۳.۸ درصدی در خصوص بودجه، باید کسری بودجه به میزان ۲.۴ درصد تولید ناخالص داخلی یا ۵۰ میلیارد شکل (۱۳.۴۳ میلیارد دلار) انجام شود.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر