تلاش ترکیه برای افزایش روابط اقتصادی با فلسطین

تلاش ترکیه برای افزایش روابط اقتصادی با فلسطین
ترکیه همزمان در تلاش است تا همکاری اقتصادی خود را با تشکیلات خودگردان فلسطین (PA) تقویت کند.
کد خبر : ۱۶۴۵۲۳

به گزارش ایبنا، نشریه انگلیسی زبان نیوعرب روز چهارشنبه در یک گزارش تحلیلی نوشت: در حالی که ترکیه اعلام کرده است که تمام تجارت خود را با اسرائیل تا زمان اجرای آتش بس و اجازه کمک‌های بشردوستانه نامحدود به نوار غزه متوقف می‌کند، این کشور همزمان در تلاش است تا همکاری اقتصادی خود را با تشکیلات خودگردان فلسطین (PA) تقویت کند.

پیش از این در ماه ژوئن، محمد العامور، وزیر اقتصاد ملی فلسطین، و عمر بولات، وزیر بازرگانی ترکیه، یک پروتکل همکاری امضا کردند که شامل گام‌هایی برای تقویت تجارت دوجانبه در آینده کوتاه و میان مدت بود.

بر اساس این پروتکل، فهرستی از محصولات کشاورزی فلسطین معاف از گمرک به توافقنامه تجارت آزاد ترکیه و فلسطین که در سال ۲۰۰۵ لازم الاجرا شده بود، اضافه شد.

علاوه بر این، مکانیسمی ایجاد شده است که به ادامه بدون وقفه تجارت کالا بین ترکیه و فلسطین کمک می‌کند.

بر اساس بیانیه‌ای که پس از امضای این پروتکل منتشر شد، هر دو طرف توافق کردند که جلسات منظمی را برای کمیته مشترکی که بر اساس توافقنامه تجارت آزاد ترکیه و فلسطین تشکیل شده است، برگزار کنند.

شورای همکاری اقتصادی ترکیه و فلسطین نیز جلسات دوره‌ای را به ریاست وزرای فلسطین و ترکیه تشکیل خواهد داد.

بولات تاکید کرد که کشورش آمادگی کامل برای تقویت روابط تجاری با فلسطین و توسعه همه چارچوب‌های فعلی همکاری و همچنین ارائه همه کمک‌های لازم برای کمک به توسعه اقتصاد فلسطین را دارد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر