در گفت‌وگو با ایبِنا مطرح شد؛

حذف کلاهبرداری با توسعه چک الکترونیک/ تعداد پرونده‌های قضایی کاهش یافت

حذف کلاهبرداری با توسعه چک الکترونیک  تعداد پرونده‌های قضایی کاهش یافت
یک فعال اقتصادی تأکید کرد: الکترونیکی شدن چک هرگونه کلاهبرداری و سواستفاده که به زیان اقتصاد کشور است را برای همیشه حذف می‌کند.
کد خبر : ۱۶۴۶۱۳

مسعود دانشمند؛ عضو اتاق بازرگانی و فعال اقتصادی درگفت‌وگو با خبرنگار ایبنا درخصوص اهمیت حذف چک کاغذی از تبادلات تجاری و روزانه گفت: براساس اعلام مسئولین نظام بانکی کشور تا سه سال آینده شاهد حذف کامل چک کاغذی خواهیم بود. حذف چک کاغذی تا سه سال آینده قطعا بسیاری از چالش‌هایی که چک‌های کاغذی در سال‌های گذشته ایجاد کرده اند را از بین می‌برد.


وی در این باره خاطرنشان کرد: الکترونیکی شدن چک به این معناست که شما از منزل یا محل کار به وسیله رایانه یا لپ تاپ خود می‌توانید به بانک دستور دهید از حساب شما بردارد و همان لحظه با چک الکترونیکی شما به حساب فرد دیگری واریز کند.


این فعال اقتصادی افزود: الکترونیکی شدن چک شبیه روندی است که از سال‌ها قبل با کارت‌های اعتباری و بانکی خود از آن استفاده کرده‌ایم؛ مثل حواله پول از حساب خود به حساب دیگری.


دانشمند در این باره به دستاورد‌های حذف چک الکترونیکی اشاره کرد و گفت: مسائل مختلفی مثل تعداد پرونده‌های مرتبط با چک در دستگاه قضایی کشور با چک الکترونیکی کاهش یافته است.


وی دراین باره توضیح داد: چک‌های الکترونیکی ضمن افزایش سرعت عمل در تبادلات تجاری و اقتصادی مانع بزرگی در برابر سوء استفاده از چک‌های مدت دار کاغذی است.


عضو اتاق بازرگانی گفت: چک الکترونیکی به این دلیل ارزشمند است که دارنده چک باید تضامین لازم را به بانک بدهد تا براین اساس نظام بانکی کشور خط اعتباری لازم براساس تضامین داده شده را برای صاحب چک ایجاد کند.


دانشمند یادآور شد: در این صورت معاملات نسیه و مدت دار از بین می‌رود و بانک بنا بر دستورالعمل دارنده چک الکترونیکی به حساب افراد مشخص شده در فواصل زمانی تعیین شده پول واریز می‌کند.


وی درپایان خاطرنشان کرد: الکترونیکی شدن چک بدین جهت حائز اهمیت است چرا که معاملات نسیه و مدت دار از بین می‌رود و هر گونه کلاهبرداری و سوء استفاده که به زیان اقتصاد کشور است را برای همیشه حذف خواهد کرد.

نویسنده: میلاد شکری
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر