10 تير 1403 - 18:12
وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

تخصیص ۴۳ میلیارد دلار به صنعت در ۱۴۰۲/ برنامه‌ریزی برای واردات خودرو ارزان قیمت

تخصیص ۴۳ میلیارد دلار به صنعت در ۱۴۰۲  برنامه‌ریزی برای واردات خودرو ارزان قیمت
ارز تخصیصی برای بخش صنعت در سال گذشته ۲۹.۵ میلیارد دلار تعیین شده بود، اما تا پایان سال ۱۴۰۲ به ۴۳ میلیارد دلار افزایش یافت.
کد خبر : ۱۶۴۶۲۱

به گزارش ایبنا، عباس علی‌آبادی روز یکشنبه در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دولت سیزدهم به حل مساله صنعت اهتمام ویژه‌ای داشت و در وزارت صمت مسائل صنعت را فهرست کرده و به موضوعات و رفع موانع پرداختیم.

وی افزود: مشکلاتی که در صنعت وجود دارد مربوط به دوره خاصی نیست؛ بلکه هر دوره مشکلات خود را دارد که باید در همان زمان مورد رسیدگی قرار گیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ابر چالش تنوع نرخ ارز است، گفت: این امر منجر به تعهدات ارزی است و باید در یک برنامه کلی، نظام تک نرخی را در ارز مشخص کنیم.

وی بیان داشت: شرکت‌ها از جمله فولادی‌ها در صورتی که محصولات رقابت‌پذیر داشته باشند می‌توانند اقدام با صادرات کنند.

علی‌آبادی با بیان اینکه صنایع ما اغلب صادرات محور نیستند، گفت: صنایع ما وابسته به دریافت کمک و حمایت هستند. ما به‌اندازه کافی آموزش در اختیار صنایع قرار نمی‌دهیم بایستی آموزش‌های حقوقی و تخصصی صورت بگیرد.

وزیر صمت با اشاره به برنامه‌ریزی در خصوص خودرو ارزان قیمت، گفت: برای افزایش بهره‌وری خودروسازان داخلی باید خودرو‌هایی در مقیاس ارزان‌تر وارداتی در اختیار مردم قرار گیرد. پیش از این واردات برای خودرو‌هایی که قیمت آن‌ها بالاتر از ۱۰ هزار دلار بوده است صورت می‌گرفت، اکنون در تلاش هستیم تا زمینه واردات خودرو‌های قیمت مناسب و با کیفیت را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: خودرو‌های با کیفیت و ارزان قیمت وارداتی، رقابت‌پذیری را افزایش می‌دهد ضمن اینکه برای ارتقا و کیفیت خودرو‌ها یکی از مولفه‌ها رقابت‌پذیری است مولفه‌های دیگری تاثیرگذار است تا تولید منطقی‌تر شود نه‌تن‌ها خودرو ارزان قیمت، بلکه باید در همه محصولات و کالا‌ها فاکتور قیمت و کیفیت را در نظر بگیریم.

علی‌آبادی از ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو‌های جانبازان خبر داد و گفت: واردات خودرو برای جانبازانی که در گذشته ثبت‌نام کرده بودند، فراهم شده است تا به‌زودی انجام شود هرچند این امر زمان بر است.

وی افزود: در حال حاضر اولویت برای جانبازان بالای ۷۰ درصد است.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر