13 تير 1403 - 09:52

سرمایه‌گذاری خارجی در دولت شهیدجمهور بیش از ۸ سال دولت قبل

سرمایه‌گذاری خارجی در دولت شهیدجمهور بیش از ۸ سال دولت قبل
آمار سرمایه‌گذاری خارجی نشان می‌دهد میزان این نوع سرمایه‌گذاری در سه سال دولت شهید رئیسی بیشتر از ۸ سال دولت قبل بوده است.
کد خبر : ۱۶۴۶۹۰

به گزارش ایبنا؛ یکی از موضوعاتی که در مناظره‌های دور دوم انتخابات به آن اشاره شد، مساله سرمایه گذاری خارجی بوده است.


سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در این زمینه گفته بود: در سال ۱۴۰۲ رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی واقعی در ۱۶ سال اخیر شکسته شد. چینی‌ها در ۱۴۰۲ بیشترین ورود سرمایه را داشتند.


وی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته امیدواریم سیر صعودی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ که از ۲ به ۴ و اکنون ۵.۵ میلیارد دلار رسید باز هم تداوم یابد.


آمار سرمایه گذاری خارجی در دولت‌های مختلف چقدر است؟


بر اساس آمار منتشر شده، در سه سال اخیر در دولت سیزدهم (۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲) مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر خارجی در ایران به ۱۱.۹ میلیارد دلار رسیده است.


این در حالی است که در مجموع ۸ سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم (۱۳۹۲-۱۳۹۹) مجموع سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر خارجی در ایران ۹.۷ میلیارد دلار بود.


بدین ترتیب دولت سیزدهم در ۳ سال عملکرد خود بیش از ۸ سال دولت حسن روحانی سرمایه‌گذاری خارجی مصوب و معتبر (واقعی) در ایران جذب کرده است.


تفاوت طرح سرمایه گذاری با سرمایه گذاری واقعی


پیش از این، ابوالفضل کوده‌ای، مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی ایران گفته بود: درخواست‌های سرمایه‌گذاری خارجی که به سازمان سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود، توسط این سازمان بررسی و مستندات در چارچوب گزارش‌های رسمی به هیئت سرمایه‌گذاری خارجی ارائه می‌شود و این هیئت موضوع ماده ۶ قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مسئول بررسی و پذیرش این طرح‌ها است.


وی ادامه داد: این طرح‌ها زمانی که در هیئت سرمایه‌گذاری خارجی پذیرفته می‌شوند؛ به استناد ماده ۳۲ قانون تشویق سرمایه‌گذاری خارجی، متقاضیان باید بخشی از سرمایه که نشان‌دهنده عزم آن‌ها است را وارد کنند، اما در این اثنا ممکن است برخی سرمایه‌گذاران خارجی بنا به دلایل مختلف ازجمله مسائل داخلی یا خارجی و مشکلات بین شرکا و سرمایه‌گذاران، نتوانند سرمایه خود را وارد کنند، لذا آن بخش از سرمایه‌گذاران خارجی که نتوانستند سرمایه خود را وارد کنند از آمار حذف شده است. مثلاً در سنوات گذشته طرح‌هایی با ارقام بالایی هم تصویب شده بود، اما برای این طرح‌ها، بنا به دلایلی اصلاً سرمایه‌ای وارد نشده و لاجرم از آمار سرمایه‌گذاری حذف شده است.

 

ضمن اینکه در دولت سیزدهم هم طرح‌های متعددی بوده که مصوب شده‌اند، اما متقاضیان نتوانسته‌اند پروژه‌ها را انجام دهند که از آمار حذف شده‌اند و باقیمانده آن‌ها احصا شده است.


بعد از برام فقط طرح سرمایه گذاری وارد شد نه سرمایه


بر اساس این پالایش و احصای سرمایه‌گذاری‌های واقعی و انجام‌شده، مشخص است که در سال‌های پس از برجام هم عمده توافقات تجاری و وعده‌های شرکت‌های خارجی خصوصاً اروپایی‌ها که دولت روحانی به آن‌ها چشم امید داشت، روی کاغذ مانده و ارقام ناچیزی سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده است.


میزان سرمایه‌گذاری مصوب و معتبر خارجی در سال ۱۴۰۲ بیش از ۴ برابر رقم سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۳۹۵ به عنوان اولین سال پس از اجرای برجام و امضای ده‌ها توافق کاغذی با شرکت‌های اروپایی است.


این در حالی است که بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم به ترتیب از سوی روسیه، چین، امارات متحده عربی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، ترکیه، عراق، افغانستان، هندوستان و عمان انجام شده است.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر