01 شهريور 1396 - 17:46
کرباسیان در مراسم معارفه:

صدور مجوز نقل و انتقال اوراق خزانه در بازار ثانویه از هفته آینده

وزیر اقتصاد دولت دوازدهم از صدور مجوز نقل و انتقال اوراق خزانه در بازار ثانویه از هفته آینده خبر داد و گفت: به طور حتم تعامل با سیستم بانکی اثرات مثبت خود را در بورس خواهد داشت.
کد خبر : ۷۳۹۲۷
کرباسیان

به گزارش خبرنگار ایبِنا؛ مسعود کرباسیان هم اکنون در مراسم معارفه خود به عنوان وزیر اقتصاد دولت دوازدهم و تودیع علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم که با حضور معاون اول رییس جمهور در محل این وزارتخانه برگزار شد، با بیان اینکه افتخاری برای من است که به عنوان معاون آقای طیب نیا برای وزارتخانه به رییس جمهوری معرفی و از رای بالای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخوردار شوم، ادامه داد: به لحاظ گستردگی راه برای تصمیم‌گیری نیازمند خرد جمعی هستیم و هدف من این است که در پایان دوران کاری‌ام کارنامه ای مانند آقای طیب نیا داشته باشم.


وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه دکتر روحانی در صحبت‌های اخیر خود برنامه اقتصادی دولت را ارایه داده‌اند و آقای جهانگیری برنامه‌ها و دستور کار را مشخص کردند، افزود: اسناد بالادستی خوبی داریم که اصلی‌ترین آن اقتصاد مقاومتی است و همانطور که آقای جهانگیری اشاره کرد گمرک در اجرای اقتصاد مقاومتی عملکرد خوبی داشته و این باعث افتخار است.


وی ادامه داد: برنامه ها را به صورت زمان‌بندی شده از این پس دنبال خواهیم کرد و آقای طیب نیا نیز ۸ پروژه را تعریف کرده بود که ما آن ها را در چارچوب عملیات اجرایی دنبال می کنیم.


کرباسیان با بیان اینکه در مجلس ۴ محور برنامه ها را اعلام کردم، گفت: در چارچوب چیزی که دولت مطرح کرده در زمینه تولید و اشتغال باید به عرصه عمل درآید ما توانستیم از رشد منفی به مثبت و نرخ تورم تک رقمی برسیم و نرخ رشد نقدینگی به ۲۳.۲ درصد رسیده و سهم منابع ناشی از نفت به ۲۶.۱ درصد رسید و امیدواریم بتوانیم به آن استمرار بخشیم.


وزیر اقتصاد گفت: معاونت نظارت مجلس ارزیابی از برنامه‌های کاندیداها داشت که برنامه های وزیر اقتصاد ۹۷ درصد منطبق با چشم انداز عنوان شد.
وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی بخش خصوصی به عنوان پیشران درون‌زایی اقتصاد دنبال می شود و بهبود مستمر فضای کسب و کار و همچنین اجرای اصل ۴۴ مورد نظر رهبر باید پیاده سازی شود.


کرباسیان ادامه داد: بهبود مستمر محیط کسب و کار و تقویت رقابت پذیری بسیار حائز اهمیت است و برنامه ششم آماده شده تا بخش خصوصی و اتاق بازرگانی بتواند قوانین مزاحم را بررسی کند و در وزارت اقتصاد در زمینه رفع موانع کسب و کار اقدامات خوبی شده است. همچنین در قالب سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس اقداماتی پس از برجام انجام شده و باید به آن‌ها سرعت ببخشیم ضمن اینکه در بورس و اوراق ارزی بین المللی از مزیت‌ها استفاده کنیم.


وزیر اقتصاد تاکید کرد در کنار بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه هستیم هرچند اگر سوالی بپرسند من باید به مجلس رفته و پاسخ بدهم.


کرباسیان ادامه داد: در زمینه مشارکت در احیا و اصلاح نظام بانکی در کنار بانک ها خواهیم ماند و نگاه مجلس نیز مثبت است.


وزیر اقتصاد افزود:هر چند اوراق خزانه چاپ شده بود اما در بازار سرمایه مورد خرید و فروش قرار نمی گرفت و در سود بانک ها نیز تاثیر گذاشته بود و عملا از کاهش نرخ سود جلوگیری می کرد اما از هفته آینده اجازه نقل و انتقال این اوراق در بازار ثانویه صادر خواهد شد. به طور حتم تعامل با سیستم بانکی اثرات مثبت خود را در بورس خواهد داشت.


وی ادامه داد: در اصلاح قانون نظام بانکی فعالیت خواهیم کرد و در انجام تکالیف اقتصاد مقاومتی محول شده به وزارت اقتصاد جدیت خواهیم داشت. در سال قبل وزارت اقتصاد پروژه اقتصاد مقاومتی را در دستور کار داشت و خوشبختانه امسال نیز ۱۳ پروژ اولویت دار اقتصاد مقاومتی و ۱۵ برنامه اجرایی و ۵ برنامه رونق اشتغال نیز به این وزارت خانه محول شد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر