25 شهريور 1396 - 10:21

رفع مهمترین مشکل بانکی صادرکنندگان با برقراری روابط کارگزاری

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید برقراری روابط کارگزاری بانک های ایرانی با بانک های خارجی از جمله قطر مهم ترین مشکل بانکی صادرکنندگان را رفع می کند.
کد خبر : ۷۴۹۰۶
محمد لاهوتی

محمد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا گفت: مشکل اصلی بانکی صادرکنندگان که تقریبا در تمامی کشورها با آن روبه رو هستند، نداشتن روابط کارگزاری با بانک های خارجی است.


وی در توضیح این موضوع و به عنوان نمونه به نداشتن روابط کارگزاری شعب بانک های صادرات ایران و ملی در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس اشاره کرد.


رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: با وجودی که پس از برجام و توافق هسته ای دفاتر بانک های ملی و صادرات ایران در امارات متحده عربی فعالیت خود را از سر گرفتند ولی همچنان روابط بانکی با بانک های این کشور به حالت عادی و معمول بازنگشته است.


لاهوتی درباره فرصت صادراتی کالاهای ایرانی به قطر، اظهار داشت: حجم تجارت ایران با قطر حتی در شرایط قبل از تحریم نیز چندان قابل توجه نبوده است و این موضوع باعث شده تا فعالیت بانک های ایرانی و قطری نیز روابط فعالی نداشته باشند.


وی تصریح کرد: اگر بانک های ایرانی بتوانند بانک های قطری را مجاب به برقراری روابط کارگزاری کنند تا نقل و انتقال پول، گشایش اعتبار و ... صورت بگیرد، مشکلات بانکی صادرکنندگان رفع خواهد شد.


رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: بانک مرکزی تلاش فراوانی انجام داده تا بتواند روابط کارگزاری بانک ها را پس از برجام به حالت عادی بازگرداند و در برخی از بازارها موفق بوده اما در برخی از بازارها مانند پاکستان هنوز موفق نشده است.


لاهوتی با یادآوری تحریم قطر از سوی چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاصی که برای قطر به وجود آمده، بازار این کشور برای صادرکنندگان ایرانی دارای اهمیت شده است و در صورتی که روابط بانکی ما به حالت عادی بازگردد، قطعا راه برای افزایش صادرات، حضور ایران در بازار این کشور و گرفتن سهم خودمان از بازار قطر هموار خواهد شد.  


سیاوش زراعتی مدیرعامل بانک صادرات ایران پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا و در پاسخ به این سوال که  بانک‌های قطری با شعبه بانک صادرات که تنها شعبه بانکی ایرانی در این کشور است، همکاری چندانی ندارد و به همین دلیل صادرکنندگان ایرانی با مشکل بانکی برای توسعه تجارت و صادرات روبه رو هستند، گفت: می توانم به صادرکنندگان بگویم که توافقاتی انجام شده و کارهای موثری برای حل مشکل آنها در حال انجام است.


وی افزود: بانک صادرات ایران هم با تجار و صادرکنندگان ایرانی و هم با طرف قطری برای رفع موانع بانکی سر راه آنها مذاکراتی داشته است.


مدیرعامل بانک صادرات ایران ادامه داد که مشکلات بانکی در حال حل شدن است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر