09 مهر 1396 - 09:55

لزوم استفاده از تجربه چین برای تعرفه ترجیحی

رئیس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه ایران بزرگترین اقتصاد دنیا خارج WTO است، گفت: می توان با استفاده از تجربه چین برای تعرفه های ترجیحی، بازارهای صادراتی خود را شناسایی و اولویت بندی کنیم.
کد خبر : ۷۵۴۶۴
محمد لاهوتی

محمد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار ایبِنا درباره اعلام آمادگی سازمان توسعه تجارت برای برقراری تعرفه های ترجیحی با کشورهای دیگر به ویژه افغانستان، پاکستان و عمان گفت: شاید تنها ۵ یا ۶ کشور در دنیا عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) نباشند و ایران بزرگترین اقتصاد دنیا خارج از این سازمان است.


وی افزود: عضویت نداشتن ایران در WTO باعث شده تا میزان تعرفه ها تاثیر خود را بر قیمت کالاهای صادراتی ایران بگذارد و قدرت رقابت تجار ایرانی را نسبت به سایر کشورها کاهش داده یا اساسا از آنها سلب کند.


عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: یکی از راهکارها برای خنثی کردن عضویت نداشتن ایران در WTO برقراری تعرفه های ترجیحی است.


لاهوتی در این رابطه کشور چین را مثال زد و گفت: در دهه های گذشته و زمانی که کشور چین به دلیل مخالفت های آمریکا اجازه عضویت در WTO را نداشت، بازارهای صادراتی خود را شناسایی و با کشورهای مختلف تعرفه ترجیحی امضا کرد تا از این راه عضویت نداشتن خود را در سازمان تجارت جهانی خنثی کند.


رئیس کنفدراسیون صادرات تاکید کرد که ایران نیز می تواند با شناسایی بازارهای هدف خود و براساس اولویت بندی ها با کشورهای مختلف تعرفه ترجیحی امضا کند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر