14 بهمن 1396 - 11:20
طبق رتبه‌بندی بانک مرکزی اعلام شد؛

صدرنشینی بانک مسکن در کاهش چک‌های عودتی

با اعلام بانک مرکزی در خصوص رتبه بندی بانک‌ها در چک‌های عادی عودت شده طی دی ماه بانک مسکن، از حیث کمترین نسبت چک‌های عودت داده شده در مکان نخست قرار دارد.
کد خبر : ۸۱۴۹۹
چک

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، بانک مرکزی رتبه‌بندی عملکرد بانک ها در خصوص میزان چک های عادی عودت شده در سامانه چکاوک را به شبکه بانکی اعلام کرد. بر اساس این گزارش،  بانک مسکن از نظر کمترین میزان عودت چک های عادی در دی ماه، در مقایسه با سایر بانک ها در رتبه نخست قرار گرفته است. این در حالی است که بانک مسکن، در رتبه بندی قبلی در آذر ماه رتبه پنجم را کسب کرده بود، بنابراین طی یک ماه، این بانک توانسته چهار پله رتبه خود را بهبود دهد.


بر اساس آمارهای منتشر شده در گزارش بانک مرکزی، درصد چک های عادی عودتی بانک مسکن در دی ماه معادل با ۲.۶۲۴ درصد بوده، این در حالی است که بر اساس این آمار، میانگین کل شبکه بانکی، ۵.۰۳ درصد اعلام شده است.


بر اساس بررسی های صورت گرفته، چک عودتی به چکی اطلاق می شود که در هنگام ارائه بانک جهت وصول به دلایلی قابل پرداخت نیست، که البته میان چک های برگشتی و عودتی تمایزی وجود دارد. برگشت چک در صورت کسری موجودی، مغایرت امضا و ... توسط بانک انجام شده و عودت چک در خصوص مسائلی در قبال واریز وجه، تعویض چک و سایر موارد بوده که عمدتا توسط خود افراد انجام می شود.


پیش تر بانک مرکزی از عملکرد مطلوب بانک مسکن به عنوان اولین بانک در اجرای سامانه چکاوک قدردانی کرده بود. به گفته مسوولان بانک مرکزی با راه اندازی چکاوک، امکان نگهداری اطلاعات و اخذ گزارش‌ها به تفکیک «تعداد و مبالغ چک‌های واگذاری و عهده بانک‌ها»، «وضعیت چک‌های مبادله شده اعم از برگشتی، وصولی و عودتی»، «نسبت چک‌ها به تفکیک وضعیت و نسبت بدهکاری و بستانکاری هر بانک نسبت به سایر بانک‌ها؛ نوع بانک عهده یا واگذارنده (دولتی یا خصوصی) نوع چک (رمزدار یا عادی) » و «درصد وضعیت چک‌های واگذاری، عهده، وصولی، وصولی خودکار، عودتی سیستمی، عودتی و برگشتی» ایجاد شده است. بر این اساس، بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ اقدام به رصد و پایش عملکرد بانک ها و رتبه بندی آن ها کرده است. بانک مسکن، پس از ارزیابی های صورت گرفته و همکاری اداره کل نقدینگی و خزانه داری و مدیریت شعب، روند افزایشی آمار چک های عودتی را کنترل و اصلاح کرده است. با انجام این اصلاحات و کنترل های لازم برای جلوگیری از خطای کاربری، رتبه بانک مسکن نسبت به گزارش های گذشته بهبود یافته است.


همچنین در این بخشنامه تاکید شده که حادث شدن وضعیت عودت یا درصد بالای چک های عودتی الزاما به معنی تعیین وضعیت نادرست چک های عهده نبوده و تعیین کدهای عودت مرتبط که کاملا نشانگر عملکرد ناصحیح بانک در عودت چک است، در دستور کار کارگروه راهبردی و رفع مغایرت چکاوک قرار دارد. بانک مرکزی در این بخشنامه تاکید کرده است که میانگین چک های عودتی در شبکه بانکی را می توان به عنوان سنجه ای برای بررسی عملکرد بانک ها در تعیین وضعیت صحیح چک های عهده مدنظر قرار داد.


بانک مرکزی با تشکر از اغلب بانک ها، به خصوص بانک مسکن، به دلیل عملکرد مناسب، یادآور می شود، در خصوص بانک هایی که از وضعیت مناسب برخوردار نیستند، پایش موردی چک های عودتی در دستور کار این بانک بوده و با توجه به بخشنامه شماره ۵۹/۱۰۵۹۶ در تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال جاری در صورت برخورد با مصادیق استفاده ناصحیح از کدهای عودتی، نسبت به اعمال وجه التزام و سایر اقدامات تضییقی اقدام خواهد شد.


بانک مرکزی در پایان اعلام کرده که توجیه کاربران آن بانک از حیث تعیین وضعیت صحیح چک ها و اعمال کنترل های داخلی در دستور کار قرار گیرد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر