14 بهمن 1396 - 11:02
با تصمیم نمایندگان مجلس؛

سقف تسهیلات فاینانس ۳۰ میلیارد دلار تعیین شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، سقف تسهیلات فاینانس را تا سقف ۳۰ میلیارد دلار تعیین کردند.
کد خبر : ۸۱۵۰۱
ارز

به گزارش ایبِنا به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (شنبه ۱۴ بهمن)  مجلس در جریان رسیدگی به بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۷  با بند (الف) تبصره ۳ لایحه بودجه مبنی بر اینکه در سال آینده سقف تسهیلات تامین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح ها علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل، معادل ریالی ۳۰ میلیارد دلار تعیین می شود، با ۱۶۷ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.


همچنین در جریان بررسی بند مذکور، نادر قاضی پور در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۸۰ قانون اساسی گفت: طبق قانون گرفتن و دادن وام یا کمک های بلاعوض داخلی و خارجی باید با تصویب  مجلس باشد.


نماینده مردم ارومیه در  مجلس اظهارداشت: بر این اساس برای نمایندگان ابهامی وجود دارد، مبنی بر اینکه آیا به صورت یکجا اختیار به هیات وزیران در خصوص قانون مذکور داده می شود یا اینکه باید تک تک وام ها با مشخص شدن کشور و مبلغ توسط مجلس تصویب شود.


علی لاریجانی؛ رییس مجلس در پاسخ به اخطار قاضی پور گفت: در هر سال در این خصوص اجازه داده می شود، در حال حاضر تک تک موارد قانونی برای دولت مشخص نیست و این مهم در طول سال مشخص می شود.


رییس مجلس با اشاره به اینکه در زمان تصویب قانون برنامه ششم توسعه نیز این سوال وجود داشت، اظهار کرد: بر این اساس شورای نگهبان نیز ایراد گرفت که تصمیم گیری در این خصوص به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شد.


وی با اشاره به اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد که در هر سال برای بودجه همین ایراد گرفته می شود، لذا به صورت یکجا باید نظر داده شود، خاطرنشان کرد: بر این اساس مشخص شد که استفاده دستگاه های اجرایی از تسهیلات مالی خارجی با اولویت تامین مالی اسلامی در طول برنامه ششم در قالب قوانین بودجه سنواتی مجاز است، لذا اشکالی وجود ندارد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر