بر اساس یک گزارش آماری مشخص شد،

نرخ بازدهی اسناد خزانه اسلامی در ۹ ماهه ۹۶

روند نرخ بازدهی اسناد خزانه اسلامی در ۹ ماهه سال ۹۶ بر اساس آخرین آمارها مورد بررسی قرار گرفت.
کد خبر : ۸۱۵۰۴
اسناد خزانه اسلامی

به گزارش ایبِنا، اسناد خزانه اسلامی، اوراق بهادار با نامی است که دولت به منظور تسویه بدهی‌های خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و استمرار جریان پرداخت‌های خزانه ‌داری کل‌کشور برای تخصیص‌های اولویت‌دار ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر می‌کند.


بر اساس این گزارش، دستورالعمل پذیرش و عرضه اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی  فرابورس در تاریخ ۱۸ شهریور ۹۴ به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.


انتشار دو سری اسناد خزانه اسلامی


حال یک آمار تازه نشان می دهد : دولت در نه ماهه سال ۱۳۹۶ دو سری اسناد خزانه اسلامی منتشر کرده که بخشی از آن در چارچوب بند «هـ» و بخشی دیگر در راستای بند «ز» تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ قابل پرداخت به طلبکاران غیردولتی می‌باشد که از پانزدهم شهریور ۱۳۹۶ منتشر گردید.


این گزارش می افزاید: در اواخر آبان ۱۳۹۶ نیز ۹۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۶۱۱» در بازار سرمایه معامله شد.


همچنین در نوزدهم آذر ماه ۱۳۹۶ در راستای اجرای مفاد بند (هـ) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور، اوراق اسناد خزانه در نماد اخزا ۶۰۲ در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس پذیرفته شد.


نرخ سود و نرخ مؤثر بازدهی


در خصوص نرخ سود اسناد خزانه اسلامی (نرخ مؤثر بازدهی تا سررسید یا YTM) که توسط فرابورس محاسبه شده است، روند معاملات اسناد خزانه اسلامی از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می‌دهد با آغاز معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی بانکی تحت عنوان «سخاب» در فرابورس، با وجود ثبات سیاست‌های پولی، روند کاهشی نرخ سود اوراق مذکور تداوم داشته است.


 این روند تا جایی ادامه یافت که بعد از تصمیم بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود سپرده‌ها و عملیاتی شدن آن، نرخ سود اوراق  مذکور نیز با قرار گرفتن در سطوح ۱۴.۵ تا ۱۷.۲ درصدی با نرخ سود در بازار پولی هماهنگ شد.


فاصله زیاد با استانداردهای بین‌المللی


با وجود اینکه با ورود معاملات ثانویه اسناد خزانه بانکی به بازار سرمایه و همچنین انتشار اوراق جدید اسناد خزانه اسلامی، شاهد توسعه نسبی بازار بدهی خواهیم بود، اما این بازار همچنان فاصله زیادی با استانداردهای بین‌المللی دارد.


در عین حال، نرخ بازده موثر اوراق اسناد خزانه اسلامی از حدود ۱۹ درصد در ابتدای انتشار این اوراق در نیمه شهریور ماه در بازار فرابورس در پایان آذر ماه ۱۳۹۶ در سطح بین ۱۴.۵ و ۱۷.۲ درصدی قرار گرفت.  • نمودار نرخ موثر بازدهی تا سررسید اوراق بهادار «YTM» از زمان عرضه در فرابورس تا پایان آذر ۱۳۹۶ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر