14 بهمن 1396 - 12:10
سخنگوی دولت:

مقدمات دریافت کمک‌های مالی خارجی فراهم شد

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در حال حاضر مقدمات دریافت کمک‌های مالی خارجی برای اجرای طرح ها (فاینانس) فراهم شده است.
کد خبر : ۸۱۵۲۴
محمدباقر نوبخت

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد باقر نوبخت در جلسه علنی امروز مجلس در هنگام بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور در موضوع دریافت فاینانس اظهار داشت: چند سالی است که دولت با برخی کشورهای همسایه و دیگر کشورها مذاکراتی برای دریافت تسهیلات خارجی داشته است تا بتواند برای اموری از قبیل احداث خطوط ریلی استفاده کند و رییس جمهوری در گفتگو با روسای جمهوری کشورهای همسایه موفق به تبادل موافقت‌نامه‌هایی با این کشورها شد.


نوبخت افزود: این موضوع که گفته شود مجوز استفاده از کمک بلاعوض خارجی، یک ساله شود در تعاملات با سایر کشورها مشکل به وجود می‌آورد چون روند مذاکرات، توافق ها و تفاهم‌ها با سایر کشورها روندی است که گاهی بیش از یک سال به طول می‌انجامد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مقدمات دریافت کمک‌های مالی خارجی فراهم شده است.
دولت باید جزییات کمک های بلاعوض فاینانس در قالب لایحه به مجلس ارائه کند
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با استناد به ماده ۱۸۳ آیین نامه داخلی مجلس خطاب به نوبخت گفت: برای گرفتن وام یا کمک بلاعوض دولت باید متن تفسیری به صورت لایحه به مجلس ارائه کند، اگرچه مجلس در لایحه بودجه به دولت اجازه استفاده از این منبع مالی خارجی را می‌دهد ولی دولت باید بعضا مورد به مورد استفاده از این منبع را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد، همانند توافقی که با کشور روسیه داشتیم.


وی ادامه داد: روند مذاکرات بین کشورها طولانی است، اما وقتی به نتیجه رسید دولت باید به مجلس لایحه بدهد. رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در این زمینه گفت: یقینا باید اجازه مجلس را گرفت، لایحه بودجه هم اجازه از مجلس است.


در ادامه علی لاریجانی رییس مجلس یادآور شد: اجازه در بودجه، متن تفسیری نیست و باید لایحه داده شود تا مشخص شود از چه کشوری برای چه موضوعی وام گرفته می‌شود. نوبخت نیز پاسخ داد: اگر اینطور باشد نمی‌توانیم هیچ وامی از هیچ کشوری دریافت کنیم، فرآیند انعقاد قراردادها و تفاهم‌ها به اندازه‌ کافی طولانی است، در این راستا اگر قرار بر تهیه لایحه هم باشد باز دچار مشکل می‌شویم.


وی همچنین گفت: شورای نگهبان هر سال همین مجوز قانونی را بدون مشکل تصویب می‌کند، امسال هم اجازه دهید همین روند طی شود. لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به نوبخت تصریح کرد: فکر نکنیم که کشورها برای پرداخت وام به ایران صف کشیده‌اند.


برچسب ها: فاینانس بودجه
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر