16 بهمن 1396 - 12:35
وزیر صمت اعلام کرد:

نوسازی ۲۰۲ هزار خودرو/ ۱۰ ماهه ۳۵۶ هزار شغل ایجاد شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در برنامه سال ۹۶ اشتغال ۴۵۰ هزار نفری پیش بینی شده بود و هدفگذاری ده ماهه امسال ۳۷۵ هزار نفر بود که ۹۵ درصد این برنامه (۳۵۶ هزار شغل) تاکنون محقق شده است.
کد خبر : ۸۱۶۵۴
شریعتمداری

به گزارش ایبِنا، محمد شریعتمداری در همایش طرح‌های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه ایجاد اشتغال با سرمایه گذاری و رونق تولید حاصل می شود، افزود: توسعه سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی و سرمایه گذاری‌های زیر ساختی، کلان و ملی برای بسترسازی از راهبردهای اساسی برای توسعه اشتغال است. از سوی دیگر ارتقای ظرفیت‌های موجود اعم از نوسازی، بهره وری، تکمیل حلقه‌های مفقوده و توسعه نهادی نیز راهبرد اساسی دیگری است.


وی با تشریح ارکان اجرایی برنامه توسعه اشتغال تصریح کرد: بخش خصوصی شامل کارآفرینان، سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فعالان اقتصادی از مهمترین ارکان اجرایی برای این موضوع هستند.


سازمان‌های توسعه ای مانند صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، توسعه تجارت، ایدرو و ایمیدرو در کنار معاونت‌های ستادی و سازمان‌های استانی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز دیگر ارکان مهم توسعه اشتغال محسوب می شوند.


شریعتمداری تکمیل و راه اندازی بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ طرح نیمه تمام (ایجادی و توسعه‌ای) با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد را از اهم اقدامات برای اشتغالزایی در ده ماهه اخیر دانست و گفت: این طرح‌ها با سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد تومان تکمیل و راه‌اندازی شده اند. افزون بر این، اجرای طرح رونق تولید با پرداخت ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی نیز از مهمترین اقدامات انجام شده بود.


وزیر صنعـت، معدن و تجارت با اشاره به بازفعال سازی یک هزار و ۲۰۳ واحد راکد در شهرک‌های صنعتی در ده ماهه امسال، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تکمیل ۵۰ طرح ملی و مهم را با سرمایه گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در ده ماه امسال پیگیری کرد.


شریعتمداری با اعلام تحقق اشتغال ۷۷ هزار نفری با تکمیل طرح‌های صنعتی(ایجادی و توسعه ای) در ده ماهه امسال، گفت: از طریق اکتشاف، ایجاد و توسعه معادن ۵ هزار نفر، با ایجاد و توسعه واحدهای صنفی ۲۲۸ هزار نفر، از توسعه کارگاه‌های فرش دستباف ۸ هزار نفر و از فعال کردن طرح های راکد و تکمیل ظرفیت واحدهای موجود ۴۰ هزار نفر در ده ماهه امسال صاحب شغل شدند.


وی مجموع ظرفیت فرصت‌های شغلی ایجاد شده در این بخش را در ده ماهه امسال ۳۵۸ هزار نفر دانست و یادآور شد: در برنامه سال ۹۶ اشتغال ۴۵۰ هزار نفری پیش بینی شده بود و هدف گذاری ده ماهه امسال ۳۷۵ هزار نفر بود که ۹۵ درصد این برنامه تاکنون محقق شده است.


وزیر صنعـت، معدن و تجارت با تشریح برنامه پیشنهادی اشتغال سال ۹۷ گفت: در این برنامه پیش بینی شده که با ایجاد استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان ده هزار شغل، با ایجاد و توسعه نهادهای پشتیبان (کلینیک ها، مراکز لجستیک، شرکت های توسعه صادرات، خوشه ها) ۴۰ هزار شغل، با تکمیل طرح‌های صنعتی (ایجادی و توسعه ای) ۱۳۰ هزار شغل، با اکتشاف، ایجاد و توسعه معادن ۱۰ هزار شغل، با ایجاد و توسعه واحدهای صنفی (عمدتا تولیدی و خدماتی) ۲۷۰ هزار شغل و با باز فعال کردن واحدهای راکد و تکمیل ظرفیت واحدهای موجود ۷۰ هزار شغل و در مجموع ۵۳۰ هزار شغل در این بخش ایجاد شود.


شریعتمداری به تشریح برنامه ویژه پیشنهادی توسعه اشتغال در سال ۹۷ نیز پرداخت و افزود: در این برنامه از طریق اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش صنعت و معدن یکصد هزار شغل و از طریق اشتغال جوانان در بخش صنف و بازرگانی نیز یکصد هزار شغل و در مجموع ۲۰۰ هزار شغل هدف گذاری شده است.


وی در ادامه تامین مالی متناسب با شرایط پروژه‌ها را الزامات تحقق برنامه‌ها دانست و اضافه کرد: اتخاذ سیاست‌های تحریک تقاضا به ویژه اجرای بسته توسعه صادرات و تقویت و افزایش سرمایه صندوق های تخصصی بخش صنعت، معدن و تجارت از دیگر الزامات مهم است.


طرح جایگزینی ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ خودروی فرسوده در ۳ سال


وزیر صنعـت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان با تاکید بر ضرورت جایگزینی خودروهای فرسوده، تصریح کرد: بر اساس آمار پلیس راهور و ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت بیش از ۲۱ هزار اتوبوس درون شهری، بیش از ۱۳ هزار اتوبوس برون شهری، ۱۹ هزار کامیونت، ۵۷ هزار مینی بوس و ون و ۲۴۰ هزار کامیون و کشنده فرسوده در کشور وجود دارد.


شریعتمداری با تشریح طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای و درون شهری گفت: تعداد خودروهای جایگزین شده در سه سال اجرای طرح ۲۰۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه است که منابع اختصاص یافته از سوی دولت معادل قطعات منفصله خودرو (بیش از ۷ میلیارد دلار) برآورد شده است. سهم تسهیلات بانکی ۲۱ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان و آورده منقاضی ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر