16 بهمن 1396 - 12:44

انتشارگزارش تفصیلی جلسه بیست ویکم پژوهش‌های بانکداری ومالی اسلامی

گزارش تفصیلی جلسه بیست‌ و یکم سلسله نشست‌های نقد و بررسی پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی درباره آسیب شناسی نظام بانکی کشور منتشر شد.
کد خبر : ۸۱۶۵۵
بیست و یکمین جلسه بانکداری اسلامی

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در این نشست فصل نهم از جلد سوم کتاب بانکداری راستین با سخنرانی بیژن بیدآباد (پژوهشگر بانکداری اسلامی)، مورد نقد و بررسی قرار گرفت و حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حسین صمصامی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و حسین بازمحمدی مشاور بانک مرکزی به طرح دیدگاه‌های خود پیرامون موضوع نشست پرداختند.


بیژن بیدآباد در این جلسه مشکلات مهم و موانع دست ‌و پاگیر نظام بانکی ایران را به چهار محور مهم از جمله مسائل موجود در بانک مرکزی، عملیات بانکی، اصلاحات ساختاری بانکی و سیستم یکپارچه بانکی تقسیم‌ کرد.


وی بازتعریف جایگاه و استقلال بانک مرکزی، توجه به بخش نظارتی و همچنین لزوم استفاده از ابزارهای جدید در حوزه سیاست‌گذاری پولی را از جمله مسائل مهمی عنوان کرد که نقش مهمی در اصلاح نظام بانکی کشور ایفا می‌کنند.


حجت الاسلام سیدعباس موسویان نیز در این جلسه با بیان اینکه در بحث نهادسازی و طراحی ابزارها باید جامعه را نیز درنظر گرفت، گفت: در این راستا باید توجه داشت که جامعه ایرانی متشکل از ۷۰ درصد شیعه امامیه، حدود ۱۵ درصد شافعی، ۱۰ درصد حنفی و ۵ درصد سایر ادیان مذاهب است یعنی حدود ۹۵ درصد جمعیت ایران را شیعیان تشکیل می‌دهند بنابراین برای طراحی نهاد و یا معرفی ابزار بایستی متناسب با فقه حداقل این سه مذهب عمل کنیم.


وی ادامه داد: اگر طرح پیشنهادی با آموزه‌های این سه مذهب سازگار بود، احتمال موفقیت آن زیاد است ولی در غیر این صورت و عدم سازگاری با آموزه‌های جامعه، نهاد طراحی‌شده چندان مفید واقع نمی‌شود.


حسین صمصامی دیگر سخنران این نشست نیز با بیان اینکه امروزه در کشور طرح‌های گسترده‌ای برای اصلاح نظام بانکی مطرح بوده که بهتر است تمامی این طرح‌ها در جایی جمع و ارزیابی شوند و در نهایت یک طرحی با قابلیت اجرا معرفی شود، گفت: در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۵ با ابلاغ اجرای تحول نظام بانکی، کارهای زیادی در این زمینه انجام شود.


وی درباره عدم وجود نظارت بر بانک مرکزی که در کتاب بانکداری راستین مطرح شده است، گفت: در قانون پولی و بانکی ما هیأت ناظرین وجود دارد که توسط وزیر اقتصاد تعیین می‌شود و وظیفه تهیه ترازنامه بانک مرکزی را برعهده دارد؛ درست است که کنترل کافی بر هیأت ناظرین وجود ندارد اما جایگاه قانونی برای نظارت بر بانک مرکزی تعریف شده است.


حسین باز محمدی هم در این جلسه با بیان اینکه در مدل ارائه شده این کتاب، بانک به عنوان یک صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر در نظر گرفته شده است گفت: ابزارهایی که طرح بانکداری راستین تولید می‌کنند، دانش مهندسی مالی پیشرفته‌ای را می‌طلبد؛ این در حالی است که در نظام مالی کمتر توسعه یافته‌ای همچون ایران هنوز به مباحث اولیه بانکداری پاسخ درستی ندادیم و دارای مشکل هستیم.


علاقه مندان برای دسترسی به متن کامل گزارش می توانند به پرتال اینترنتی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به نشانی https://www.mbri.ac.ir  مراجعه کنند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر