طی سومین هفته کاری بهمن ماه رقم خورد؛

درج ۲ شرکت در بازار دوم فرابورس/ افزایش ۳۵ درصدی ارزش مبادلات

به موازات رشد ۳۵ درصدی ارزش مبادلات فرابورس در هفته سوم بهمن‌ماه، شاخص کل فرابورس ایران نیز نسبت به هفته گذشته با ۱۴ واحد افزایش در ارتفاع ۱۱۰۳ واحدی قرار گرفت.
کد خبر : ۸۱۸۹۸
فرابورس ایران - کراپ‌شده

به گزارش ایبِنا، طی هفته منتهی به بیستم بهمن‌ماه، علاوه بر دادوستد یک هزار و ۶۶۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۰ هزار و ۳۳۹ میلیارد ریال در بازارهای نه گانه فرابورس، شاهد رویدادهای مهمی از جمله عرضه دو سری اسناد خزانه اسلامی و درج دو شرکت در بازار دوم فرابورس بودیم.


بدین ترتیب روز یکشنبه نماد «اخزا ۶۱۴» مربوط به بودجه سال ۹۶ عرضه و هر ورقه از آن حدود ۷۴۱ هزار ریال کشف قیمت شد. ضمن آنکه در جریان عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۶۰۷» که در ۱۰ دی‌ماه ۹۷ سررسید می‌شود، هر ورقه اخزا ۶۰۷ به مبلغ ۸۶۴ هزار ریال قیمت خورد.


همچنین روز دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه اطلاعیه پذیرش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی از سوی فرابورس منتشر شد و معاون توسعه بازار فرابورس از آغاز معاملات آن از اسفندماه خبر داد.


رضا غلامعلی پور شرایط این اوراق را مشابه با اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن اعلام کرد و گفت که مبلغ تسهیلات قابل دریافت با هر ورقه از آن ۵۰۰ هزار تومان بوده و تاریخ انتشار آن پانزدهم هرماه است.


درج ۲ شرکت طی یک هفته در بازار دوم


طی این هفته شاهد درج دو شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش در نماد «تاپکیش» و عمران و مسکن‌سازان ایران با نماد «مسکنسا» به عنوان یکصدوهفتاد و یکصدوهفتادویکمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس بودیم.


شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش اواخر شهریورماه سال جاری در گروه تجارت عمده‌فروشی به جز وسایل نقیله موتوری پذیرش شده که مجموع دارایی‌های این شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ۹۵ بیش از ۶۹۹ میلیارد ریال بوده است.


شرکت عمران و مسکن‌سازان ایران نیز درگروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و زیرگروه املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده، پذیرش شد. این شرکت در بدو تاسیس ۵ میلیارد ریال سرمایه داشت که پس از افزایش در سال‌های گذشته این مبلغ به بیش از ۱۱۰ میلیارد ریال رسیده است.


آمار معاملات بازارهای فرابورس


در ۵ روز کاری هفته جاری بازارهای اول و دوم در مجموع میزبان نقل‌وانتقال ۶۱۵ میلیون سهم به ارزش نزدیک به دو هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بودند که بازار اول افزایش و بازار دوم کاهش حجم و ارزش مبادلاتی را به همراه داشت.


از این رو در حالی حجم و ارزش مبادلات در بازار اول نسبت به هفته گذشته دو برابر شد که در بازار دوم حجم و ارزش دادوستدها با افت حدود ۲۰ درصدی مواجه شد.


تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز میزبان جابه‌جایی ۹۸۴ میلیون سهم به ارزش بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بودند که هر سه تابلو «الف»، «ب» و «ج» این بازار با کاهش حجم و ارزش مبادلات نسبت به هفته گذشته روبه‌رو شدند.


از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی، افت ۱۸ درصدی حجم و رشد ۸۱ درصدی ارزش مبادلاتی رقم خورد که دادوستد ۷ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۵ هزار و ۹۲۳ میلیارد ریال به صدرنشینی اوراق بدهی در این بازار منجر شد.


خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن نیز ۰.۳۷ هزار ورقه تسه را دست به دست کردند که ارزش ۲۶۳ میلیارد ریالی را به ثبت رساند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر