بانک‌های روسی آماده خاموش کردن سامانه سوئیفت

معاون نخست وزیر روسیه گفت: تمام بانک های روسیه آماده خاموش کردن سامانه سوئیفت هستند.
کد خبر : ۸۲۱۰۴
سوئیفت

به گزارش خبرنگار ایبنِا به نقل از راشاتودی، «آرکادی دورکویش» معاون نخست وزیر روسیه گفت: تمام موسسات مالی و شرکت های روسی آماده ادامه فعالیت های خود بدون سامانه سوئیفت، خدمات انتقال پول نقد بین بانکی هستند.


وی در ادامه گفت: یقینا این موضوع ناخوشایند است و یکسری مشکلات را برای شرکت ها و بانک ها ایجاد می کند؛ ضمن اینکه سرعت کارها را کاهش خواهد داد؛ اما جایگزین شدن  یک سامانه جدید به جای سوئیفت برای انتقال اطلاعات و گردش پولی یک موضوع اجتناب ناپذیر است. کارویش خطر نشان کرد که به طور کل به دنبال انتشار اخباری مبنی بر تهدید روسیه برای خارج کردن از سامانه سوئیفت، شرکت های روسی به لحاظ فنی و فیزیکی آماده کنار گذاشتن سوئیفت هستند.


معاون نخست وزیر روسیه گفت: کنار گذاشتن سوئیفت می تواند تاثیر منفی بر روی شرکت هایی که در آمریکا و اروپا کار می کنند، داشته باشد. «دورکویش» تصریح کرد که قطع کردن سوئیفت به روی روسیه یک اقدام احمقانه از سوی شرکای غربی ما خواهد بود و واضح است که شرکت هایی که در اروپا و آمریکا کار می کنند، از این موضوع آسیب خواهند دید.  


بر همین اساس، موضوع قطع کردن سامانه سوئیفت به روی روسیه از سال ۲۰۱۴ میلادی به دنبال مناقشه روسیه بر سر منطقه «کریمه» در اوکراین و دخالت آمریکا مطرح شد و از آن زمان به بعد پارلمان اروپا هم اقدامات تنبیهی علیه روسیه اتخاذ کرده است.


همچنین رییس بانک مرکزی روسیه پیش از این به «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه گفته بود که بخش بانکداری روسیه تمام شرایط لازم را برای قطع شدن سوئیفت در پیش بینی کرده است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر