28 بهمن 1396 - 11:24
رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد؛

گسترش همکاری‌های ترانزیتی ایران و هند

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه حضور بخش خصوصی در سفر رییس جمهوری به هند فرصتی برای گسترش روابط اقتصادی بخش‎های خصوصی دو کشور است، گفت: همکاری‌های ترانزیتی ایران و هند در اولویت مذاکرات است.
کد خبر : ۸۲۲۲۱
شافعی

به گزارش ایبِنا، غلامحسین شافعی در حاشیه سفر هیات ایرانی به هند گفت: در این سفر ۳۰ شرکت و جمعی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی  کشورمان حضور دارند و یک سند همکاری هم بین بخش‎های خصوصی دو کشور امضا می‎شود.


وی با بیان اینکه  آنچه که به عنوان یکی از  اولویت‎ها در مذاکرات مطرح است گسترش همکاری‎های ترانزیتی بین دو کشور است، افزود: با توجه به مشارکت های قبلی که بین ایران و هندوستان در بندر چابهار برقرار شده، قرار است که مجموعه کالاهای هندوستان از طریق بندر چابهار به آسیای مرکزی و افغانستان تزانزیت شود و  این یکی از محورهای اصلی همکاری های آینده بین دو کشور خواهد بود.


شافعی افزود: علاوه بر آن بخش خصوصی هم قبلا پیشنهاد داده که در منطقه آزاد چابهار، ایران و هند به صورت مشترک یک شهرک صنعتی ایجاد کنند که کالاهای مورد نظر هند در این شهرک صنعتی تولید و به کشورهای منطقه از طریق ایران صادر شود و این پیشنهاد را هم در این سفر پیگیری خواهیم کرد.


رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه موضوع دیگر مورد نظر ما همکاری‎ها در حوزه آی تی و آی سی تی است، گفت: کشور هندوستان در این حوزه کشور پیشرفته‎ای است و ما مایلیم برای استفاده از فناوری‎های نوین بتوانیم با کشور هندوستان همکاری نزدیک داشته باشیم.


وی افزود: مبادله کالا هم برای بازار ایران و هم از آنجایی که امن‎ترین و ساده‌ترین راه دسترسی هندوستان به بازار منطقه از طریق ایران است برای هندوستان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و ما دنبال همکاری‎های سه جانبه در آسیای مرکزی با محوریت ایران و هند در این حوزه هستیم. 


شافعی در خصوص اهمیت دادن به بخش خصوصی در این سفر از سوی دولت گفت:  همین اینکه این هیات تشکیل می‎شود و در زمان حضور رییس جمهور در اینجا حضور پیدا می کند به نظر من این استفاده از یک موقعیت مناسب است. بخش خصوصی اگر مسائل و مشکلاتی را در ارتباط با تجارت با کشور هندوستان دارد می‌تواند در متن مذاکرات در اینجا در عالی‎ترین سطح و مشکلات چاره جویی و برطرف کند و از طرفی اسنادی که امضا می‎شود و از پشتوانه دو کشور در سطح بالای سیاسی برخوردار است که این خودش هم می‎تواند یک موقعیت مناسب باشد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر