09 اسفند 1396 - 12:42

ریزش شاخص‌ها در بورس‌های جهان

روند معاملات بورس‌ها در بازارهای آسیا، اروپا و آمریکا با افت شاخص‌ها همراه شد.
کد خبر : ۸۲۸۱۰
بورس های دنیا

به گزارش ایبِنا، پس از آنکه جروم پاول رییس بانک مرکزی آمریکا نسبت به بهبود شرایط اقتصادی آمریکا ابراز امیدواری کرد و این مسئله منجر به نگرانی از افزایش سریع نرخ بهره در این کشور شد و در سوی دیگر این اتفاق باعث شد تا معاملات امروز بازار سهام در آسیا منفی شود.


افت بورس های ژاپن، هنگ کنگ، چین  و استرالیا


بر اساس این گزارش، در ژاپن شاخص «نیک کی ۲۲۵» با ۰.۴ درصد کاهش به ۲۲.۳۰۹ واحد رسید، شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ با کاهشی ۱.۱ درصدی به ۳۰۹.۳۵ واحد رسید و شاخص «شانگهای کامپوزیت» چین کاهشی ۱.۳ درصدی را تجربه کرد و به ۳.۲۴۹ واحد رسید.


همچنین در استرالیا بورس سیدنی ۰.۴ درصد کاهش یافت، شاخص «کسپی» کره جنوبی ۰.۵ درصد کاهش یافت، بورس سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و بورس مانیل فیلیپین نیز افت خفیفی را تجربه کرد.


این اخبار خوب برای بزرگترین اقتصاد دنیا باعث شد سرمایه گذارانی که از قبل نیز از چشم انداز استقراض گرانتر نگران بودند انتظارات خود را از افزایش نرخ بهره در امریکا از ۳ مرتبه به ۴ مرتبه در سال جاری تغییر دهند.


ریزش شاخص بورس ها در اروپا


در اروپا شاخص «فوتسی ۱۰۰» لندن در معاملات دیروز با ۰.۱ درصد کاهش در سطح ۷۲۸۲.۴۵ واحدی بسته شد. آنطور که رویترز گزارش داده شاخص اروپایی «استاکس ۶۰۰» نیز با ۰.۲ درصد کاهش در سطح ۳۸۲.۲۶ واحدی بسته شده است.


کاهش یک درصدی شاخص بورس وال استریت


اظهارات پاول باعث شد تمامی ۳ شاخص اصلی بورس وال استریت «داوجونز، نزدک کامپوزیت و اس اند پی ۵۰۰»  بیش از یک درصد کاهش یابند و ارزش دلار در برابر بیشتر ارزها افزایش یابد. شاخص «داو جونز» ۱.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۵۴۱۰.۰۳ واحد رسید.


با این حال جیم مک دونالد استراتژیست سرمایه گذاری شرکت نورثرن تراست به اوضاع خوش بین است: اگر بازارها برای ۴ مرتبه رشد کنند فکر می کنیم که دلیل خوبی پشت آن است مثلا رشد اقتصادی خوب بوده یا تورم از کنترل خارج نشده، اما محیط فعلی هم محیط بدی برای ریسک کردن نیست.


بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا نیز که معمولا با نرخ بهره رابطه مستقیمی دارد افزایش یافت. بازارهای جهانی پس از انتشار آمارهای خوب اشتغال و دستمزد که نگرانی ها را از افزایش تورم و در نتیجه هزینه های بالاتر استقراض بیشتر کرد، از ابتدای ماه فوریه کاهش محسوسی یافته اند.


نوسان ارزش دلار


در بازار ارز ارزش دلار در برابر طیف وسیعی از ارزش های دیگر افزایش یافت: ارزش دلار استرالیا در برابر دلار امریکا ۰.۷ درصد کاهش یافت و وون کره بیش از یک درصد، پزوی مکزیک و دلار کانادا حدود ۱ درصد کاهش یافتند.  


با این حال ارزش دلار در برابر ارزهای مهم کاهش یافت: یورو از ۱.۲۲۲۷ دلار به ۱.۲۲۳۴ دلار رسید، پوند از ۱.۳۹۰۲ دلار به ۱.۳۹۰۵ دلار رسید. هر دلار از ۱۰۷.۳۸ ین به ۱۰۷.۲۴ ین رسید. در بازار نفت، افزایش نرخ دلار و احتمال افزایش تولیدات نفت آمریکا باعث شد بهای نفت کاهش یابد. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینترمدیت» با ۴۲ سنت کاهش به ۶۲.۵۹ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت دریای شمال با ۴۰ سنت کاهش به ۶۶.۲۳ دلار در هر بشکه رسید.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر