13 اسفند 1396 - 11:12
وزیر ارتباطات مطرح کرد؛

دو معضل توسعه شهر هوشمند/ توسعه کسب و کارهای نوپا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری و تعامل با شهرداری‌ها را دو معضل تحقق توسعه سرعت دسترسی مردم به شبکه‌های ۲۰ مگابیت بر ثانیه عنوان کرد.
کد خبر : ۸۲۹۷۷
جهرمی

به گزارش خبرنگار ایبِنا، محمدجواد آذری جهرمی در هفتمین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند با اشاره به وجود شاخص های بهره وری در مدیریت شهری اظهارداشت: توجه و نگاه تخصصی به شهر هوشمند و تاثیر آن در زندگی بشر امری ضروری و الزامی است که اگر بخواهیم مدیریت منابع و در نتیجه رفاه بهتری برای شهروندان داشته باشیم، باید با نگاهی عمیق در راستای تحقق شهر هوشمند حرکت کنیم.


وی با بیان اینکه دیگر نگاه تجملی و لوکس به شهر هوشمند وجود ندارد، گفت: موضوع قابل توجه در حال حاضر شاخص بهره وری و رشد اقتصادی در کشور است؛ همانطور که در دنیا نگاه ها به سمت افزایش بهره وری است که فناوری اطلاعات و کاربرد هوش های مصنوعی نیز یکی از عوامل مهم در این زمینه است.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشتغال و معضل بیکاری را یکی از معضلات جدی در کشور برشمرد و افزود: ما چاره ای جز حرکت به سمت اشتغال زایی و کاهش بیکاری نداریم. جهرمی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به نظر من در حال حاضر وجود دارد، این است که نیروی جوان و تحصیل کرده کشور در یک شرکت و سازمانی استخدام و حقوقی سر ماه دریافت می کند که به نظرم بدترین مدل رفتاری با نیروهای جوان تربیت شده در کشور است، زیرا با ایجاد محدودیت برای آنها از خلاقیت و نوآوری جلوگیری می شود.


به گفته وی، کسب و کارهای نوپا بهترین جایگاه برای بروز خلاقیت و نوآوری جوانان در عرصه ملی است. وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه در حال حاضر شهر با معضلات جدی از جمله ترافیک، آلودگی، موضوعات اداری و غیره مواجه است، گفت: ما اکنون نیازمند شاخص گذاری و شفافیت در این شاخص ها هستیم و نباید از اعلام وضعیت فعلی بترسیم، بلکه باید شفافیت شاخص ها و اعلام هدف گذاری های برنامه های آینده، شرایط را به سمت بهبود پیش ببریم.


جهرمی افزود: شاخص گذاری برای توسعه شهر هوشمند امری مهم و غیرقابل چشم پوشی است و خوشبختانه مطالعات در زمینه شهر هوشمند آغاز است و اقداماتی نیز انجام شده است.
وی درباره شهر هوشمند از بُعد فناوری اطلاعات گفت: زیرساخت اطلاعاتی امروز به عنوان زیرساخت سایر حوزه ها در حال فعالیت است، اما یکی از معضلات در این حوزه مشکلاتی است که با شهرداری ها و عدم ارتباط مشخص بین رگولاتوری، شهرداری و اپراتورها وجود دارد.


عضو کابینه دولت دوازدهم، فیبر را دیگر حوزه مهم عنوان کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه سرعت دسترسی مردم به شبکه های ۲۰ مگابیت بر ثانیه و نبود جایگاهی برای ADSL ها در نظر گرفته شده، اما دو معضل سرمایه گذاری و تعامل با شهرداری ها بر سر راه تحقق این موضوع وجود دارد.


جهرمی ادامه داد: به نظر من تحقق این مباحث یک بازی برد-برد است که باید با تعامل با یکدیگر تغییرات جدی در زندگی مردم ایجاد شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر