05 خرداد 1397 - 15:03
با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی:

دوبی یک بورس جدید تاسیس می کند

منطقه آزاد تجاری فرودگاهی دوبی «دافزا» DAFZA که در منطقه آزاد تجاری دوبی در سال ۱۹۹۶ میلادی تأسیس شده برای ارتقاء زیربناهای اقتصادی این کشور قصد دارد تا بازار سهام جدیدی را در این منطقه تأسیس کند.
کد خبر : ۸۶۳۷۲
بورس عرب

به گزارش ایبِنا، دوبی بلینک، به عنوان نخستین پلتفرم تجاری B۲B در دنیا و بورس منطقه آزاد FZExchange به عنوان نخستین بورس و اوراق بهاداری که سهام مربوط به منطقه آزاد را معامله خواهد کرد، دو پروژه بسیار بزرگ دافزا برای ارتقا جذابیت های منطقه آزاد تجاری دوبی و اقتصاد این کشور خواهد بود.


بر اساس این گزارش، این دو پروژه از ۲۶ پرژه ای است که از سوی ۲۴ حکمران دوبی به سرپرستی حمدان بن محمد آل مکتوم، ولیعهد حکومت شهر دبی در امارات صادر شده است.


میدان جدید سرمایه گذاری


محمد الزرعونی، تاجر اماراتی و کلکسیونر معروف در دنیا که مجموعه های وی دو مرتبه در گینس رکورد زده، به عنوان مدیرعامل دافزا، در این باره گفت: دوبی بلینک و بورس FZ میدان جدید سرمایه گذاری را در این منطقه بنا خوهد کرد و موقعیت های سرمایه گذاری متفاوتی را برای منطقه آزاد امارات به وجود خواهد آورد.


این پروژه مدل جدید و خلاقانه ای را برای مناطق آزاد در شهرهای پیشرفته دنیا ارائه می کند و می تواند زمینه ای مناسب برای سرمایه گذاران و شرکت های خارجی باشد.  


وی گفت: این منطقه آزاد این امکان را ایجاد خواهد کرد تا شرکت های خارجی بدون این که نیاز به بازگشت به محل اقامت خود در کشورهای دیگر داشته باشند راحت به تجارت بپردازند.


انجام دیجیتال تریدینگ معاملات


گفتنی است، دوبی بلینک از تمامی شرکت های خارجی دعوت می کند تا با افتتاح دفتری در مرکز منطقه آزاد تجاری دوبی، به راحتی با امکان دیجیتال تریدینگ معاملات خود را به سرانجام برسانند.


وی اشاره داشت: حجم بازار B۲B در کل دنیا معادل ۷.۷ تریلیون دلار است که به نسبت از بازار B۲C بزرگتر است. در حالی که تجارت دیجیتال در سال ۲۰۲۰ میلادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به نرخ رشد ۴۰ درصدی می رسد. با کمک این پروژه های جدید، امارات تصمیم دارد تا سهم عمده ای را در نرخ رشد تجارت دیجیتال در منطقه خاورمیانه داشته باشد.


رشد ناخالص داخلی امارات


 به خصوص که از این طریق می تواند نرخ رشد ناخالص داخلی امارات را افزایش داده و همچنین موقعیت اقتصادی این کشور را در منطقه تثبیت کند.


همچنین المرزوعی گفت: بورس FZ به سرمایه گذاران امکان دسترسی به بورس های دیگر کشورهای دنیا را سریعتر و ارزان تر ایجاد خواهد کرد.


نخستین پایگاه بلاک چین و هوش مصنوعی


به همین ترتیب، دوبی بلینک هم به عنوان نخستین پایگاه بلاک چین و هوش مصنوعی در دنیا شناخته خواهد شد و این امکان را برای شرکت ها در مناطق آزاد فراهم می کند تا با تمامی شرکت های دنیا برای انجام مراحل معاملات در تماس باشند.


وی افزود: دافزا ایجاد روابط استراتژیک با آی بی ام و عده زیادی از دولت ها و سازمان های بین المللی را در برنامه ای با ۴ فاز مختلف در پیش دارد تا اعتماد آنها را نسبت به پروژه دوبی بلینک و سرمایه گذاری در این منطقه فراهم کند.


در فاز اول، که از پایان سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد، شرکت های دافزا برای آغاز فعالیت قراردادها را به امضا می رسانند. سپس، شرکت هایی که در تمامی محله های مناطق آزاد ثبت نام کرده اند می توانند از خدمات پروژه بهره ببرند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر