01 آبان 1397 - 11:10
وزیر ارتباطات عنوان کرد:

کلاهبرداری با تماس تلفنی خارجی/ اینترنت ایران قطع نمی‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کلاهبرداری با تماس تلفنی خارجی به صورت گسترده از مشترکان تلفن همراه کشور خبر داد که هزینه زیادی را به قربانیان تحمیل کرده است.
کد خبر : ۹۲۹۷۴
محمد جواد آذری جهرمی

به گزارش خبرنگار ایبِنا، کلاهبرداری جدیدی از مشترکان اپراتورهای تلفن همراه کشور از طریق تماس تلفنی خارجی به صورت رایج و گسترده در حال انجام است که باعث شده تا هزینه سنگینی به قربانیان این کلاهبرداری تحمیل شود؛ بر همین اساس وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر دستور پیگیری مسئله کلاهبرداری تماس تلفنی خارجی به شرکت زیرساخت برای شناسایی و قطع منشاء کلاهبرداری تلفنی از روابط عمومی وزارت ارتباطات و همچنین اپراتورها درخواست کرد تا در این زمینه اطلاع رسانی‌های لازم را به منظور کاهش قربانیان انجام دهند.


کلاهبرداری جدید که بسیاری از مشترکان تلفن همراه را به دردسر انداخته و باعث شده تا قبوض تلفن همراه نجومی شود، به شکلی قابل توجه طراحی شده است؛ در این روش کلاهبرداران با یک سرشماره بین المللی ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار می‌کنند و سپس به سرعت مکالمه را قطع می‌کنند اما از آنجایی که مشترکان تلفن همراه عادت دارند تا بعد از مکالمات ناموفق با فرد تماس گیرنده تماس برقرار کنند، مشترک در این روش با شماره بین المللی تماس می‌گیرد که هزینه‌های سنگینی را بدون آنکه مشترک بداند به مشترک ایرانی تحمیل می‌کند.


در حال حاضر به صورت رسمی از سوی شرکت زیرساخت نتایج تحقیقات و بررسی‌های انجام شده از کلاهبرداری شماره‌های بین المللی اعلام نشده اما مهم ترین نکته این است که معلوم نیست تا منشاء تماس‌ها و کلاهبرداری جدید از داخل کشور هدایت می‌شود یا خارجی است؛ بر همین اساس نیز وزارت ارتباطات تا نتیجه گیری این موضوع به مشترکان تلفن همراه توصیه کرده که پس از برقراری هر تماس ناآشنای بین المللی و قطع مکالمه نسبت به تماس دوباره با شماره مذکور خودداری کنند تا هزینه‌های سنگینی به آنها وارد نشود.


در همین خصوص وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی نوشت: قانون بقای کلاهبردار و قاچاقچی؛ از بین نمی روند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر ابزار می‌دهند. یک روز پیامک کلاهبرداری، این روزها Missed Call و انتظار تماس و شارژ مشترک تلفن همراه.


محمدجواد آذری جهرمی درباره کلاهبرداری تلفنی جدید انجام شده در کشور اظهار داشت: کلاهبرداری جدیدی از طریق تماس برخی مشترکان تلفن همراه با سامانه ۱۹۵ به عنوان سامانه ثبت شکایات و پیگیری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به اطلاع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور پیگیری رسید که رایج شده و به صورت گسترده قربانی داشته و هزینه‌های زیادی به مشترکان قربانی این کلاهبرداری تحمیل شده است؛ در این روش تماس تلفنی کوتاهی انجام و بعد تماس قطع می‌شود و از آنجایی که بسیاری شماره تماس گیرنده را بررسی نمی‌کنند و برای پیگیری تماس مجددی با شماره برقرار می‌کنند، تماسی با سرشماره بین المللی برقرار می‌شود اما صدایی تبادل نمی‌شود و صرفا کاربر فکر می‌کند که تماس متصل نشده اما این در حالی است که تماس برقرار شده و هزینه تماس از حساب شارژ یا به حساب آخر ماه مشترک اضافه می‌شود.


آذری جهرمی ادامه داد: معمولا در این کلاهبرداری‌ها از مقاصد گران قیمت مکالمات بین المللی از جمله اپراتورهای آفریقایی استفاده می‌شود که برای نمونه در هر دقیقه ۱۰ هزار تومان هزینه برای کاربر به دنبال دارد که باعث می‌شود به سرعت شارژ کاربران اعتباری به اتمام برسد و هزینه سنگینی به کاربران دائمی وارد شود.


وزیر ارتباطات با بیان اینکه در صورت شناسایی اپراتور خارجی مقصر در زمینه کلاهبرداری انجام شده هزینه قربانیان جبران خواهد شد، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال آن است تا به وسیله شکایت از اپراتور یا اپراتورهای خارجی مقصر در زمینه کلاهبرداری انجام شده بتواند هزینه‌هایی که از کاربران با این کلاهبرداری تلفنی از دست رفته را جبران و به آن‌ها پرداخت کند.


آذری جهرمی با اشاره به موضوع قطع شدن اینترنت ایران با درخواست رییس جمهوری آمریکا گفت: دسترسی به اینترنت در دنیا رییس ندارد که بگوییم آمریکا رییس اینترنت به شمار می‌رود و می‌تواند اینترنت ایران را قطع کند؛ بر همین اساس هیچ جای نگرانی برای قطع شدن اینترنت کشور نیست. وی ادامه داد: تحریم‌های آمریکا در حوزه خدمات و سرویس‌ها به کسب و کارها و جوانانی که در این حوزه فعالیت دارند لطمه زده و ممکن است تا این دسته از تحریم‌ها تشدید شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
پربیننده ها