14 آذر 1397 - 09:10
رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

۲ هزار پرونده قاچاق دانه درشت‌ها بلاتکلیف ماند

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از هشت سال پیش بیش از دو هزار پرونده قاچاق متعلق به دانه درشت ها و افراد سرشناس شناسایی شده که همچنان بلاتکلیف مانده است.
کد خبر : ۹۴۳۰۵
علی مویدی خرم‌آبادی

به گزارش ایبِنا از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، علی مویدی خرم‌آبادی شامگاه سه شنبه و در نشستی خبری با خبرنگاران در کرمانشاه اظهار داشت: ارزش این پرونده های بلاتکلیف به حدود ۲ هزار میلیارد تومان می رسد که افراد مافیایی که پشت پرده این پرونده ها قرار دارند باید به خزانه دولت واریز کنند.


وی با اعلام اینکه بیش از دو هزار پرونده شناسایی کرده‌ایم که از هشت سال پیش تاکنون معطل مانده، گفت: از دستگاه قضائی انتظار می رود تکلیف این پرونده ها را روشن کند؛ اگر نبود امکانات یا تجهیزات دلیل معطل ماندن این پرونده‌ها است، آمادگی داریم کمک کنیم.


مویدی ادامه داد: بلاتکلیف ماندن بیش از ۲ هزار پرونده با رقمی نجومی موضوعی است که دوستان ما در قوه قضائیه و دستگاه قضائی برای روشن شدن افکارعمومی باید به آن پاسخ بدهند. وی با بیان اینکه این موضوع به دادستان کل کشور گزارش شده است، افزود: البته نماینده قوه قضائیه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همکاری بسیار خوبی داشته است.


رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: با شناختی که از قوه قضائیه و مسئولان آن دارم می دانم که آنها در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی از این دست هستند ولی بلاتکلیف ماندن این تعداد پرونده در این سال ها موضوعی است که باید برای مردم روشن شده و خاطیان به عموم جامعه معرفی شوند.


وی با بیان اینکه در آینده عملکرد دستگاه‌های دیگر در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اعلام خواهم کرد، گفت: اگر می‌خواهیم آثار مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در کشور ببینیم، باید هر دستگاهی مروری بر عملکردش داشته باشد و کارهای معطل مانده را به روز کند.


مویدی در خصوص قاچاق کالاهای اساسی به خارج از کشور در پی افزایش نرخ دلار نیز گفت: یکی از پیش‌بینی‌ها در آغاز تحریم‌ها این بود که با توجه به اینکه دولت به کالاهای اساسی یارانه می‌دهد، احتمال خروج این کالاها به خارج از کشور وجود داشت و پیش‌بینی‌های لازم در جهت پر کردن خلاها را داشتیم و مصوبه‌ای در دولت به تصویب رسید و به استانداران ابلاغ شد و امروز بخش‌های مبارزه‌کننده آگاهی کافی جهت چگونگی مهار کردن خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور را دارند.


وی با بیان اینکه برآورد دقیقی از میزان خروج کالاهای اساسی به خارج از کشور وجود ندارد، گفت: خروج کالاهای اساسی رو به کاهش است، البته همچنان این آسیب را داریم، اما امیدواریم گام به گام خلاهای موجود را پر کنیم و قاچاق کالا به خارج از کشور به حداقل برسد.


مویدی در ادامه استان‌های مرزی را از اولویت‌های ستاد در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و گفت: در بازدیدی که از مرزهای استان کرمانشاه داشتم به وضوح دیدم که در استان توفیقات قابل قبولی چه به لحاظ کمی و چه کیفی در این استان صورت گرفته است.


مویدی در بخش دیگری از سخنانش به تلاش های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از قاچاق سوخت اشاره کرد و اظهار داشت: با رویکردی که دولت در احیای کارت های سوخت در پیش گرفته قطعا شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود و قاچاق سوخت در مرزها به حداقل خواهد رسید.


رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین از هدفمندکردن موضوع کوله بری خبر داد و گفت: در این برنامه که آغاز شده است هم حق کوله بر، هم دولت و هم تجار و بازرگانان محفوظ و همگی در چارچوب قانون وظایف و برنامه های خود را انجام می دهند.


وی ادامه داد: در سال های اخیر و به خصوص پس از تاکیدات چندباره رهبر معظم انقلاب اسلامی، اقدامات خوبی در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفته و شاهد افزایش کشفیات از لحاظ کمی و ارزش ریالی آنها بوده ایم.


سردار مویدی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بیشتر روی بحث مقابله ای درخصوص قاچاق تاکید می شد، افزود: در مدت یکی، دو سال اخیر توجه به بحث پیشگیری در دستور کار مسئولان قرار گرفته و موفقیت های خوبی را نیز حاصل شده است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر